CHAMPIONS LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Κοπεγχάγη: Πάρτι στο πρώτο δεκάλεπτο με δύο γκολ οι πολίτες

Οι Άλβαρες και Μπομπ πανηγυρίζουν γκολ της Σίτι κόντρα στην Κοπεγχάγη | 6 Μαρτίου 2024 @2024 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε φουριόζα στη ρεβάνς με την Κοπεγχάγη και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο πανηγύρισε δύο γκολ, με τον Άλβαρες να πετυχαίνει το δεύτερο και να είναι ο δημιουργός του πρώτου.

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέβηκε στο χορτάρι του "Έτιχαντ" έχοντας το μαξιλαράκι ασφαλείας του υπέρ της 3-1 στην Δανία στην πρώτη κόντρα με την Κοπεγχάγη για τους "16" του Champions League, όμως αυτό δεν την έκανε να χαλαρώσει.

Τουναντίον, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά είχαν αβαντάζ δύο γκολ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χουλιάν Άλβαρες.

Στο 5ο λεπτό ο Αργεντινό στράικερ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Ακάντζι με μονοκόμματο γυριστό σουτ έγραψε το 1-0 ενώ στο 9', ο Άλβαρες έγινε αποδέκτης της μπάλας από πλάγια θέση εντός περιοχής (είχε προηγηθεί κεφαλιά του Ρόδρι που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι), με το σουτ του να καταλήγει στα δίχτυα από τη στιγμή που ο Γκραμπάρα έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.