PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 3-2: Διαβολική ανατροπή με Γκαρνάτσο και Χόιλουντ στο δεύτερο μέρος

Manchester United's Rasmus Hojlund celebrates after scoring his side's third goal during the English Premier League soccer match between Manchester United and Aston Villa at the Old Trafford stadium in Manchester, England, Tuesday, Dec. 26, 2023. (AP Photo/Dave Thompson)
Ο Ράσμους Χόιλουντ πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Άστον Βίλα @ 2023 DAVE THOMPSON / AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε από την κόλαση στο παράδεισο με σπουδαία ανατροπή κόντρα στην Άστον Βίλα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο γκολ στο πρώτο μέρος, όμως ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο με δύο γκολ και ο Ράσμους Χόιλουντ με το πρώτο του στην Premier League έδωσαν το τρίποντο στους κόκκινους διαβόλους.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε κόντρα στην Άστον Βίλα αντίστοιχη ανατροπή με αυτή κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ στο γήπεδό της. Οι παίκτες του Έρικ Τεν Χαχ βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ στο 26' (2-0), όμως με δύο γκολ του Αλεχάντρο Γκαρνάτσο αλλά και το πρώτο του Χόιλουντ στην Premier League πήραν το τρίποντο.

Οι villans προηγήθηκαν με δύο γκολ σε πέντε λεπτά στο πρώτο μέρος από δύο στατικές φάσεις και εκτελεστές τους ΜακΓκίν και Ντεντόνκερ. Ο πρώτος εκτέλεσε ένα φάουλ από τα δεξιά με κατευθύνση τη μικρή περιοχή στο 21ο λεπτό, αρκετοί παίκτες κινήθηκαν προς την μπάλα, αλλά κανείς δεν ήρθε σε επαφή με αποτέλεσμα ο Ονάνα να αιφνιδιαστεί και η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 26' ο ΜακΓκίν εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Λενγκλέ με κεφαλιά βρήκε τον Ντεντόνκερ, ο οποίος από τη μικρή περιοχή αφύλακτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με την άμυνα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να έχει ταγική αντίδραση σε αυτή τη φάση. Οι κόκκινοι διάβολοι μετά το δεύτερο γκολ δημιούργησαν ευκαιρίες για να μειώσουν, όμως πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο μέρος όμως η ιστορία ήταν διαφορετική. Ο Γκαρνάτσο αρχικά μείωσε στο 59ο λεπτό μετά από ωραία επίθεση και γύρισμα του Ράσφορντ από τα αριστερά προς την περιοχή. Ο Αργεντινός πέτυχε και το δεύτερο γκολ στο 71ο λεπτό, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Μαρτίνες και ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή.

Την ολική ανατροπή πέτυχε ο Ράσμους Χόιλουντ στο 82ο λεπτό. Ο ΜακΓκίν δεν μπόρεσε να απομακρύνει το κόρνερ του Μπρούνο Φερνάντες και ο Δανός φορ από το ύψος του πέναλτι με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαρτίνες που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η Άστον Βίλα πάλεψε για να πάρει έστω τον βαθμό στο φινάλε, αλλά το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Η Γιουνάιτεντ με αυτούς τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 31, ενώ η Άστον Βίλα έμεινε στην τρίτη θέση με 39 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ - Φόρεστ 1-3 (23' πεν. Ίσακ / 45+1', 53', 60' Γουντ)
  • Μπόρνμουθ - Φούλαμ 3-0 (44' Κλάιφερτ, 62' πέν. Σολάνκε, 90+3' Σινιστέρα)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λούτον 2-3 (61' Μακμπέρνι, 69' Αχμέντχοτζιτς / 17' Ντόουτι, 77' αυτ. Ρόμπινσον, 81' αυτ. Μπεν Σλιμάν)
  • Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-2 (6' Νούνιες, 90' Ζότα)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 3-2 (59', 71' Γκαρνάτσο, 82' Γκαρνάτσο - 21' ΜακΓκίν, 26' Ντέντονκερ)
  • 27/12 21:30 Μπρέντφορντ - Γουλβς
  • 27/12 21:30 Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας
  • 27/12 22:15 Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι
  • 28/12 21:30 Μπράιτον - Τότεναμ
  • 28/12 22:15 Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ