COPA LIBERTADORES

"Μαχαιριά" στο 93' για Κρουζέιρο

Η Κρουζέιρο προηγήθηκε 2-0 με γκολάρες, αλλά η Ντεφενσόρ 93' έκλεψε την ισοπαλία και πιθανότατα την πρόκριση στους "16" του Libertadores. 2-0 στο 5' η Λανούς με φοβερό γκολ του Βελάσκες (videos)

Η 4η αγωνιστική του Copa Libertadores 2014 ολοκληρώθηκε με "σοκ" της Κρουζέιρο μέσα στην Βραζιλία, καθώς η Ντεφενσόν έχανε 0-2 από τις γκολάρες των Έβερτον Ριμπέιρο και Ζούλιο Μπαπτίστα, αλλά με τέρμα στο 93' πήρε ισοπαλία με 2-2.

Αυτό το αποτέλεσμα κρατά τους Ουρουγουανούς στην 2η θέση του ομίλου, τρεις βαθμούς πάνω από τους Βραζιλιάνους, έτσι αγγίζουν την πρόκριση.

Μόλις στο 5ο λεπτό με γκολάρα του Μαξιμιλιάνο Βελάσκες η Λανούς προηγήθηκε της Ντεπορτίβο Κάλι με 2-0 και αυτό ήταν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να χάνουν και πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ιδιαίτερα παραγωγικά ήταν τα πρώτα λεπτά και στο Σέρο Πορτένιο - Ο'Χίγκινς, με το τελικό 2-1 να διαμορφώνεται στο 10ο λεπτό!

Το σκορ το άνοιξε ο Ντάνι Γκουίθα, με τον Ισπανό στράικερ να σκοράρει σε δεύτερο σερί ματς στην διοργάνωση, ενώ στο πρωτάθλημα δεν σκόραρε στο τελευταίο ματς έπειτα από 4 σερί αγωνιστικές με γκολ.

Μετά από 4 αγωνιστικές στο Copa Libertadores 2014 καμία ομάδα δεν έχει εξασφαλίσει πρόκριση, ενώ νοκ-άουτ έχουν τεθεί η Νασιονάλ Μοντεβιδέο και η Ουνιβερσιτάριο.

Τα αποτελέσματα της εβδομάδας:

Τρίτη

Νασιονάλ Μοντεβιδέο - Ατλέτικο Νασιονάλ 0-1 (64' Έντβιν Καρντόνα)

Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε - Ρεάλ Γκαρσιλάσο 1-0 (63' πεν. Χόνι Ερέρα)

Βέλες Σάρσφιλντ - Δε Στρόνγκεστ 2-0 (79' Λούκας Πράτο, 81' Χόρχε Κορέα)

Σάντα Φε - Σαμόρα 2-2 (26' και 88' Ομάρ Περάλτα / 45' και 73' Χουάν Μανουέλ Φαλκόν)

Μποταφόγκο - Ιντεπεντιέντε ντελ Βάλε 1-0 (3' Χουάν Κάρλος Φερέιρα)

Σάντος Λαγκούνα - Ντεπορτίβο Ανσοάτεγι 3-0 (13' Αντρές Ρεντερία, 56' Χαβιέρ Ορόσκο, 66' Ορίμπε Περάλτα)

Τετάρτη

Πενιαρόλ - Αρσενάλ Σαραντί 2-1 (70' Λουίς Αγκιάρ, 81' Χόναταν Ροντρίγκες / 54' Ιβάν Χοσέ Μαρκόνε)

Ατλέτικο Μινέιρο - Νασιονάλ Ασουνσιόν 1-1 (20' πέν. Ροναλντίνιο / 37' Μάρκος Ριβέρος)

Μπολίβαρ - Φλαμένγκο 1-0 (5' Χουάν Κάρλος Άρσε)

Λεόν - Εμελέκ 3-0 (20' Ματίας Μπρίτος, 82' πέν. Χοσέ Χουάν Βάσκες, 86' Κάρλος Πένια)

Νιούελς Ολντ Μπόις - Γκρέμιο 1-1 (79' Μάξι Ροντρίγκες / 91' Ροντόλφο)

Πέμπτη

Ατλέτικο Παραναένσε - Ουνιβερσιτάριο 3-0 (10' αυτ. Ντάλτον, 62' Φελίπε, 85' Έντερσον)

Σέρο Πορτένιο - Ο'Χίγκινς 2-1 (2' Ντάνι Γκουίθα, 8' πέν. Χούλιο ντος Σάντος / 10' Πάμπλο Καλάντρια)

Λανούς - Ντεπορτίβο Κάλι 2-0 (2' Χόρχε Περέιρα, 5' Μαξιμιλιάνο Βελάσκες)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Σαν Λορένσο 1-0 (67' Γκουστάβο Κανάλες)

Κρουζέιρο - Ντεφενσόρ 2-2 (45'+5 Έβερτον Ριμπέιρο, 62' Ζούλιο Μπαπτίστα / 66' Φελίπε Γκέντος, 93' Εμίλιο Σεβάγιος)