PREMIER LEAGUE

Λούτον - Νότιγχαμ 1-1: Έσωσαν την παρτίδα στο φινάλε οι "καπελάδες"

Ο Αντεμπάγιο πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Λούτον κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι | 10 Δεκεμβρίου 2023 @2023 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Το ντέρμπι επιβίωσης στην Premier League μεταξύ της 18ης Λούτον και της 17ης Νότιγχαμ δεν είχε νικήτρια, με την Φόρεστ να προηγείται στο 34ο λεπτό με τον Γουντ αλλά τους "καπελάδες" να κερδίζουν το βαθμό της ισοπαλίας στο 90' με τον Μπέρι.

Το ματς μεταξύ της Λούτον και της Νότιγχαμ για την 29η αγωνιστική της Premier League είχε το χαρακτηρισμό "τελικού" και για τις δύο ομάδες στη μάχη που δίνουν για την παραμονή τους στα μεγάλα σαλόνια, με το φινάλε να μη βρίσκει πάντως κάποια ομάδα να παίρνει... εξάποντο και έτσι να διατηρούν ανοιχτούς τους λογαριασμούς τους ενόψει της τελικής ευθείας.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο μπήκε στη θέση του οδηγού στο 34ο λεπτό με τον Γουντ αλλά στο 90ο λεπτό ήρθε η απάντηση από το σύνολο του Ρομπ Έντουαρντς, με τον Μπέρι να έχει μπει αλλαγή στο 85' και να γράφει το 1-1 με το πρώτο γκολ της καριέρας στην Premier League, διατηρώντας την απόσταση των δύο ομάδων στους τρεις βαθμούς.

Σημειώνεται πως οι "καπελάδες" έμειναν για 8ο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος χωρίς νίκη (3 ισοπαλίες - 5 ήττες), με την Νότιγχαμ από την πλευρά της να χάνει μεν τη μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίποντο που θα την εκτόξευε στο +6 από την άμεση αντίπαλό της στη μάχη της παραμονής αλλά να δίνει τουλάχιστον τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών που κουβαλούσε.

• ΛΟΥΤΟΝ: Καμίνσκι, Μπερκ, Μενγκί, Μπανζού (60' Τάουνσεντ), Καμπορέ, Κλαρκ (85' Μπέρι), Μπάρκλεϊ, Ντάουτι (46' Γούντροου), Ογκμπένε, Τσονγκ, Μόρις
  • ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Σελς, Γουίλιαμς, Μπολί, Μουρίλο, Τόφολο, Γέιτς, Σανγκαρέ, Ελάνγκα, Γκιμπς-Γουάιτ (82' Ντομίνγκες), Οριγκί (75' Χάντσον-Οντόι), Γουντ (76' Φελίπε)