LIGUE 1

Λοριάν - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2: Νεϊμάρ και Περέιρα χάρισαν το διπλό στους Παριζιάνους

Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν το γκολ του Νεϊμάρ στο ματς με τη Λοριάν
Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν το γκολ του Νεϊμάρ στο ματς με τη Λοριάν © 2022 JEREMIAS GONZALEZ / AP IMAGES

Ο Νεϊμάρ και ο Περέιρα χάρισαν τη νίκη στην Παρί, η οποία επικράτησε 2-1 και έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λοριάν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εκτός έδρας της Λοριάν με 2-1 για τη 14η αγωνιστική της Ligue 1, με τον Περέιρα να λυτρώνει στο 81' την ομάδα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησα ιδανικά για τους Παριζιάνους, που προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα. Μετά το λάθος του Εμβονγκό, ο Νεϊμάρ έκλεψε την μπάλα, μοίρασε δεξιά στον Εκιτικέ, ο οποίος του την έδωσε πίσω, με τον Βραζιλιάνο να αποφεύγει τους αντιπάλους του και να πλασάρει για το 0-1.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 53ο λεπτό του αγώνα, με τον Μοφί να μπαίνει στην περιοχή και να νικά τον Ντοναρούμα με πλάγιο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα, με τον Περέιρα να σκοράρει στο 81, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Λοριάν: Εμβογκό (13' Μανόνε), Καλουλού, Λαπόρτ, Ταλμπί, Λε Γκοφ, Ινοσέν (85' Κονέ), Λε Μπρι (73' Ντιαρά), Πονσό, Λε Φε, Ουαταρά και Μοφί.

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ράμος, Μέντες (76' Μπερνάτ), Βιτίνια (67' Σάντσες), Περέιρα (85' Μουκιέλ), Βεράτι, Νεϊμάρ, Εκιτικέ (76' Σολέρ) και Εμπαπέ (85' Σαράμπια).

Το αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Τρουά - Οσέρ 1-1 (28' Λόπες / 86' Περίν)
  • Αζαξιό - Στρασμπούρ 4-2 (33' πεν. και 40' πεν. Μπελαϊλί, 34' Ελ Ιντρίσι, 45+3' Νοουρί / 6' Μπελεγκάρντε, 17' Γκαμεϊρό)
  • Ανζέρ - Λανς 1-2 (87' Βλάζιτς / 21' Σαΐντ, 51' Μεδίνα)
  • Λοριάν - Παρί 1-2 (53' Μοφί / 9' Νεϊμάρ, 81' Περέιρα)
  • 6/11 16:00 Κλερμόν - Μονπελιέ
  • 6/11 16:00 Νις - Μπρεστ
  • 6/11 16:00 Ρεμς - Ναντ
  • 6/11 16:00 Τουλούζ - Μονακό
  • 6/11 18:05 Λιλ - Ρεν
  • 6/11 21:45 Μαρσέιγ - Λιόν