LIGUE 1

Λοριάν - Λιόν 1-4: Επέλαση με τέσσερα γκολ και βλέπει Ευρώπη

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νις για τη Ligue 1 2021-2022 στο "Γκρουπάμα", Λιόν | Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022 © 2022 LAURENT CIPRIANI/ASSOCIATED PRESS

Η Λιόν πέρασε άνετα από την έδρα της Λοριάν, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-1, επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λιόν, η οποία επιβλήθηκε της Λοριάν εκτός έδρας με το εκκωφαντικό 4-1, σκαρφάλωσε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και βλέπει Ευρώπη.

Μετά από δύο διαδοχικές απώλειες βαθμών κόντρα σε Λανς (1-1) και Λιλ (0-1), η ομάδα του Πίτερ Μπος γύρισε τον διακόπτη και μόλις στο 5ο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Φαβρ. Πολύ γρήγορα διεύρυνε εκ νέου το σκορ, με τον Ντεμπελέ να γράφει στο 26' στο 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Μόφι στο 57', αλλά η απάντηση της Λιόν ήταν άμεση, με τον Εκαμπί να γράφει δύο λεπτά μετά το 1-3. Τη νίκη των φιλοξενούμενων υπέγραψε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο οποίος βρήκε ξανά δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-4.