LIGUE 1

Λιόν - Παρί 1-4: Καθάρισε από το 1ο μέρος με σκόρερ Εμπαπέ

Ο Εμπαπέ μετά την αναμέτρηση ανάμεσα στην Παρί και την Στρασμπούρ
Ο Εμπαπέ μετά την αναμέτρηση ανάμεσα στην Παρί και την Στρασμπούρ 2023 AP PHOTO/JEAN-FRANCOIS BADIAS

Η Παρί σημείωσε τέσσερα γκολ από το 1ο μέρος και ο Κιλιάν Εμπαπέ δύο εξ αυτών στον θράμβο 4-1 κόντρα στη Λιόν.

Η πρώτη πειστική εμφάνιση της Παρί της σεζόν σημειώθηκε στο "Γκρουπάμα Στέιντιουμ" με αντίπαλο τη Λιόν. Η νίκη με 4-1 για την 4η αγωνιστική της Ligue 1 "κλείδωσε" ουσιαστικά από το 1ο μέρος, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει δύο φορές και να αφήνει πίσω του όσα συνέβησαν το καλοκαίρι.

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Γάλλος σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Αντίδραση από τους ουραγούς "γκον" δεν προέκυψε κι έτσι οι πρωταθλητές έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ασράφ Χακιμί στο 20' αύξησε το προβάδισμα των Παρζιάνων και ο Μάρκο Ασένσιο έγραψε το 3-0 στο 38' για να κλείσει το ημίχρονο όπως άρχισε, με γκολ του Εμπαπέ.

Ο Λουίς Ενρίκε δεν ξεκούρασε παίκτες παρά τη διαφαινόμενη νίκη, όμως ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με πέναλτι του Κορεντέν Τολισό στο 74', συμβάν που άρχισε τις αλλαγές και για τους Παριζιάνους και ουσιαστικά έριξε την αυλαία του παιχνιδιού.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

• Ναντ - Μαρσέιγ 1-1 (39' Μοχάμεντ / 4' Σαρ)
  • Μπρεστ - Ρεν 0-0
  • Μονακό - Λανς 3-0 (24' Σίνγκο, 36' Γκολοβίν, 59' Μαριπάν)
  • Τουλούζ - Κλερμόν 2-2 (8' Αμπουκλάλ, 14' Μαγκρί / 34' πέν. Κιεΐ, 90+3' Οζιέ)
  • Χάβρη - Λοριάν 3-0 (53' Κουρζιάεφ, 70' Αλιουί, 90+6' Μπεμπά)
  • Μετς - Ρεμς 2-2 (7' Σαμπαλί, 63' Τζάλοου / 17' Ντιακιτέ, 52' Τέουμα)
  • Λιλ - Μονπελιέ 1-0 (2' Γιαζιτζί)
  • Νις - Στρασμπούρ 2-0 (45+2' Ατάλ, 75' Μόφι)
  • Λιόν- Παρί 1-4 (74' πέν. Τολισό / 4' πέν., 45+2' Εμπαπέ, 20' Χακιμί, 38' Ασένσιο)