LIGUE 1

Λιόν - Μονπελιέ 5-4: Ο Λακαζέτ έδωσε τη νίκη από τρία γκολ πίσω στην επική μονομαχία με τον Γουαΐ

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Παρί για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι | Κυριακή 2 Απριλίου 2023 © 2023/AURELIEN MORISSARD/AP IMAGES

Λιόν και Μονπελιέ έδωσαν έναν αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου και οι Αλεξάντρ Λακαζέτ και Ελιέ Γουαΐ μονομάχησαν μέχρι τέλους με τα οκτώ γκολ τους, ώστε οι γκον να φτάσουν στη νίκη με 5-4

Η επική μάχη της Λιόν με τη Μονπελιέ στο "Γκρουπάμα Στέιντιουμ" για την 34η αγωνιστική της Ligue 1 έληξε με 5-4, με τους "γκον" να επιστρέφουν από τρία γκολ πίσω και να στερούν δεύτερη σερί μεγάλη εκτός έδρας νίκη από τους φιλοξενούμενους, ύστερα από το 4-0 στο Μονακό.

Πρωταγωνιστές οι δύο σέντερ φορ των δύο ομάδων που πέτυχαν τα επτά από τα οκτώ γκολ του παιχνιδιού. Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ άνοιξε το σκορ στο 31', όμως στη συνέχεια άρχισε το κρεσέντο του Ελιέ Γουαΐ, που σημείωσε καρέ μέσα σε 15 λεπτά!

Στο 40' και στο 41' έκανε την ανατροπή, στο 53' σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι και στο 55' πέτυχε το 4-1, θεωρώντας ότι τα τέρματά του θα ήταν αρκετά για ακόμα ένα τρίποντο για την ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν.

Οι γηπεδούχεοι δεν είχαν πει την τελευταία λέξη και ούτε ο Λακαζέτ, ο οποίος μείωσε στο 59'. Ο Ντέγιαν Λόβρεν στο 70' έφερε τη Λιόν σε θέση βολής και στη συνέχεια οι παίκτες του Λοράν Μπλαν έστειλαν δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα, με μόνο τη μία να μετράει, με τον Λακαζέτ να κάνει χατ τρικ και να ισοφαρίζει σε 4-4.

Τίποτα δεν είχε τελειώσει όμως, αφού οι πανηγυρισμοί οδήγησαν σε πολλές καθυστερήσεις. Στο 8ο λεπτό εξ αυτών, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λακαζέτ, δίνοντας μια απίθανη νίκη στη Λιόν.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Νις - Ρεν 1-0 (50' Λαμπόρντ, 72' Μοφί / 78' Μπουριζό)
  • Ρεμς - Λιλ 1-0 (21' Μουνετσί)
  • Λανς - Μαρσέιγ 2-1 (42' Φοφανά, 60' Οπέντα / 88' Παγέτ)
  • Ανζέ - Μονακό 1-2 (64' Σιμά / 45' Γκολοβίν, 60' Μποαντού)
  • Αζαξιό - Τουλούζ 0-0
  • Οσέρ - Κλερμόν 1-1 (36' Τουρέ / 54' Καουί)
  • Λοριάν - Μπρεστ 2-1 (32', 51' Κονέ / 69' πέν. Ντελ Καστιγιό)
  • Ναντ - Στρασμπούρ 0-2 (26' πέν. Ντιαλό, 47' Ντιαρά)
  • Λιόν - Μονπελιέ 5-4 (31', 59', 83', 90+10' πέν. Λακαζέτ, 70' Λόβρεν / 40', 41', 53' πέν., 55' Γουαΐ)
  • 07/05 22:00 Τρουά - Παρί