LIGUE 1

Λιόν - Μονακό 3-1: Ολική ανατροπή και κρατάει "ζωντανές" τις ελπίδες για Ευρώπη

Οι παίκτες της Λιόν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Παρί για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι | Κυριακή 2 Απριλίου 2023 © 2023/AURELIEN MORISSARD/AP IMAGES

Η Λιόν επιβλήθηκε 3-1 με ανατροπή της Μονακό για την 36η αγωνιστική της Ligue 1 και πλέον ούσα στο -1 από την 5η Λιλ μένει "ζωντανή" στη μάχη της Ευρώπης δύο στροφές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η Λιόν επέστρεψε από το 0-1 απέναντι στη Μονακό και με ολική ανατροπή, επικρατώντας 3-1 πήρε ένα σημαντικό τρίποντο που διατηρεί τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι παραμένουν στην 9η θέση και στο -1 από την 5η Λιλ.

Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν ιδανικά, αφού πήραν προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γεντέρ, ενώ απείλησαν κι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ με τον Φοφανά στο 11' και το 12'.

Επτά λεπτά μετά η Λιόν έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τσερκί, ενώ στο 34' ο Λόπες απέκρουσε σε πρώτο χρόνο το δυνατό σουτ του Φοφανά και εν συνεχεία του Μπεν Γεντέρ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά το γκολ που έψαχναν, με τον Λακαζέτ να κάνει το 1-1 στο 38'. Στο δεύτερο μέρος πέτυχαν την ανατροπή με τον Κακρέτ στο 56', ενώ ο Σερκί διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Λιόν: Λόπες, Κουμπεντί, Ντιομαντέ, Λουκεμπά, Ταγλιαφίκο, Τολισό, Κακρέτ, Μπαρκολά, Λακαζέτ, Τσερκί, Τζεφινιό (76' Μέντες), Λακαζέτ

Μονακό: Νούμπελ, Ενρίκε, Μάτσιμα, Ντισασί, Βάντερσον, Φοφανά, Ματαζό (65' Καμαρά), Τζάκομπς, Ακλιούς (64' Σεγκίρ), Γκολοβίν (71' Ντιατά), Μπεν Γεντέρ (71' Εμπολό).