LIGUE 1

Λιόν - Μαρσέιγ 1-2: Απέδρασε στο φινάλε από το Groupama και σκαρφάλωσε στην 2η θέση

PRINT SCREEN

Το ντέρμπι μεταξύ της Λιόν και της Μαρσέιγ όδευε προς την ισοπαλία όμως ένα αυτογκόλ του Γκούστο στο 90+2' επέτρεψε στους Μασσαλούς να πάρουν μία σημαντική νίκη με 2-1 στο φινάλε που τους ανέβασε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Πολύ σκληρή για να... πεθάνει! Το ντέρμπι στο Groupama Stadium βρήκε την Μαρσέιγ να προηγείται στο 44' και να δέχεται την ισοφάριση στο 68ο λεπτό από την Λιόν, όμως χάρη σε ένα αυτογκόλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1 και ανέβηκε στην 2η θέση, με +2 έναντι της 3ης Λανς και -9 σε σχέση με την πρωτοπόρο Παρί.

Οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και επιβραβεύτηκαν με το γκολ του Τούντορ στο 44', όμως η Λιόν, που κυνηγάει την 5η θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, δεν τα παράτηση και ισοφάρισε στο 68' με προβολή του Λαζαζέτ από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από σέντρα του Τολισό από τα δεξιά.

Αυτό ήταν το γκολ Νο 20 τον 31χρονο επιθετικό στη φετινή Ligue 1 (σε σύνολο 29 αγώνων), το οποίο ήταν μάλιστα συλλεκτικό αφού με αυτό έχει πλέον συμμετοχή σε 300 γκολ σε όλη την καριέρα του (227 γκολ - 73 ασίστ).

Δεν ήταν ωστόσο αρκετό για να της δώσει βαθμό ή βαθμούς, αφού στο φινάλε ήρθε ψυχρολουσία, με την Μαρσέιγ να κάνει το 2-1 με ένα απίστευτο αυτογκόλ του Γκούστο (είχε μπει αλλαγή στο 80') και να παίρνει μία μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για έξοδο στο Champions League.

• ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ντιομαντέ, Λόβρεν, Λουκεμπά, Ταγλιαφίκο, Μέντες (81' Λεπεντάντ), Τολισό, Κακρέτ, Μπαρκολά (80' Γκούστο), Λακαζέτ, Τσερκί (80' Τζεφινιό)
  • ΜΑΡΣΕΪΓ: Πάου Λόπες, Μπαλέρδι, Γκιγκότ, Κολάσινατς, Κλάους, Ρονζιέρ, Βερτού, Καμπορέ, Μαλινόβσκι (83' Καρβάλιο), Ουντέρ, Σάντσες

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής

• Ανζέ - Παρί 1-2 (87' Τιούμπ / 9' 26' Εμπαπέ)
  • Οσέρ - Λιλ 1-1 (62' πεν. Νιάνγκ / 36' πεν. Ντέιβιντ)
  • Λανς - Μονακό 3-0 (9' 16' Οπέντα, 56' Τομασόν)
  • Ρεμς - Στρασμπούρ 0-2 (1 37' Ντιαλό)
  • Αζαξιό - Μπρεστ 0-0
  • Λοριάν - Τουλούζ 0-1 (68' Αμπουκλάλ)
  • Ναντ - Τρουά 2-2 (25' Παλουά, 90+6' Γκεσάντ / 64' πεν. Μπαλντέ, 90+2' Οντομπέρτ)
  • Νις - Κλερμόν 1-2 (41' Λαμπόρντ / 37' Σαράτσεβιτς, 83' Καουί)
  • Μονπελιέ - Ρεν 1-0 (84' Μαβιντιντί)
  • Λιόν - Μαρσέιγ 1-2 (68' Λακαζέτ / 44' Ουντέρ, 90+2' αυτ. Γκούστο)