LIGUE 1

Ανζέ - Παρί 1-2: Ακόμα ένα βήμα τίτλου με Εμπαπέ και Μέσι

@2023 AURELIEN MORISSARD/AP IMAGES

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει δις στο πρώτο μέρος και τον Λιονέλ Μέσι να έχει συμμετοχή και στα δύο γκολ της ομάδας του, η Παρί επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της ουραγού Ανζέ και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται πλέον η Παρί. Η πρωτοπόρος της Ligue 1 έκανε το καθήκον της το βράδυ της Παρασκευής απέναντι στην ουραγό Ανζέ αφού επιβλήθηκε με 2-1 με δύο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο πρώτο μέρος, για να πάρει μία χρυσή νίκη που την έστειλε στο +11 από την δεύτερη Λανς (με ματς περισσότερο) έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Το ματς

Η Παρί δεν ήταν καταιγιστική στο πρώτο 45λεπτο, έπαιξε ωστόσο με τον αέρα της πρωτοπόρου της Ligue 1 και της ομάδας με το ποιοτικότερο ρόστερ που είναι το Νο 1 φαβορί για τον τίτλο και αυτό από μόνο του ήταν αρκετό για να βάλει βάσεις νίκης.

Στο 9ο λεπτό ο Μέσι βρήκε με υπέροχη μπαλιά τον Μπερνάτ και εκείνος την έστρωσε με τη μία στον Εμπαπέ, ο οποίος απέτυχε με την πρώτη να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το έκανε με δεύτερη προσπάθεια, με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο 26' ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους Παριζιάνους μέσα από συνεργασία των δύο σούπερ σταρ της ομάδας του Κριστόφ Γκαλτιέ, με τον Μέσι να περνάει κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και τον Εμπαπέ να αποφεύγει με περίτεχνη ντρίμπλα τον αντίπαλο κίπερ, για να κάνει το 2-0 με το 22ο γκολ του στην 28η συμμετοχή του στη φετινή Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι, αν και ελάχιστες ελπίδες παραμονής, δεν παράτησαν το ματς και στο δεύτερο μέρος κόντραραν την Παρί, για να βρουν μάλιστα γκολ στο 87' με τον Τιούμπ και να δώσουν χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Δεν κατάφερε ωστόσο να ολοκληρώσει το... θαύμα, με το τρίποντο να μένει στα χέρια της ομάδας του Γκαλτιέ, για κάνει ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την διατήρηση των σκήπτρων.

• ΑΝΖΕ: Μπερναρντόνι, Βαλερί, Ουντοντζί, Καμαρά (69' Τιούμπ), Μπαμπά, Καλουμπά, Αμπντελί, Ινού, Μεντί, Μπαχογιά (88' Ταϊμπί), Νιανέ (69' Σιμά)
  • ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Περέιρα, Χακίμι, Ρουίθ, Σολέρ (62' Βεράτι), Βιτίνια (90' Εμερί), Μπερνάτ (89' Μπιτσιαμπού), Μέσι, Εμπαπέ