ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λιόν - Μαρσέιγ 1-1: Τρίτη σερί ισοπαλία για την αντίπαλο του Ολυμπιακού

Ο Ντιμίτρι Παγέτ (AP Photo/Daniel Cole)
Ο Ντιμίτρι Παγέτ (AP Photo/Daniel Cole) AP

Η Μαρσέιγ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League, κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία με 1-1 από την Λιόν, αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 19'.

Η Λιόν και η Μαρσέιγ δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Το τελικό σκορ στο Groupama Stadium έληξε 1-1 με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους εννέα βαθμούς και τους επτά οι γηπεδούχοι, έπειτα από έξι αγωνιστικές στην Ligue 1. Ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League.

Στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντιμίτρι Παγέτ, ο οποίος πλάσαρε τον Λόπες, έπειτα από την ασίστ του Φλοριάν Τοβάν. Ο σκόρερ αποβλήθηκε στο 19ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, έπειτα από μία φάση που ελέγχθηκε στο VAR.

Στο 27ο λεπτό ο Αουάρ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Μπαρντ από το αντικανονικό μαρκάρισμα του Άλβαρο.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν την πίεση της Λιόν, παρά το γεγονός ότι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες.

Λιόν: Λόπες, Μπαρντ, Ντεναγιέρ, Μαρσέλο (85' Μαρσέλο), Ντιμπουά, Κακρέτ (69' Γκιμαράες), Μέντες, Κορνέτ (69' Ντεπάι), Αουάρ, Εκαμπί (85' Τσερκί), Καντεβέρ (77' Ντεμπελέ)

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Καλετά-Καρ, Αμαβί, Καμαρά (61' Γκουέιγ), Τοβάν (75' Λόπες), Ροντζιέρ, Σανσόν, Παγέτ, Μπενεντέτο (62' Ράντονιτς)

O ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 2 Οκτωβρίου

Παρί Σεν Ζερμέν - Ανζέ 6-1 (7' Φλορέντσι, 36', 47' Νεϊμάρ, 57' Ντράξλερ, 71' Γκουέιγ, 84' Εμπαπέ / 52' Τραορέ)