PREMIER LEAGUE

Λιντς - Νότιγχαμ 2-1: Ανατροπή παραμονής για τα "παγώνια"

Ο Ροδρίγο πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην Κάρντιφ
Ο Ροδρίγο πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην Κάρντιφ © 2023 JON SUPER / AP IMAGES

Η Νότιγχαμ ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από τη Λιντς παρότι προηγήθηκε, με τα "παγώνια" να κάνουν σημαντικό βήμα για τη μάχη της παραμονής.

Η Λιντς έκανε την ανατροπή απέναντι στη Νότιγχαμ και επιβλήθηκε εντός έδρας 2-1 για το εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Premier League, με τα "παγώνια" να κάνουν ένα σημαντικό βήμα για τη μάχη της παραμονής.

Η Νότιγχαμ προηγήθηκε στο 12ο λεπτό του αγώνα, με τον Μανγκαλά να δοκιμάζει το σουτ με το δεξί έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Μελιέ, κάνοντας το 0-1.

Οκτώ λεπτά αργότερα ωστόσο, ήρθε η ισοφάριση. Ο Νάβας πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση, αποκρούοντας τη βολίδα του Ρόκα έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια ο Χάρισον πήρε το ριμπάουντ και με σουτ ισοφάρισε για τη Λιντς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σινιστέρα έκανε την ανατροπή και με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έδωσε το προβάδισμα στη Λιντς, με το σκορ να παραμένει 2-1 μέχρι το φινάλε του ματς.

Λιντς: Μελιέ, Έιλινγκ, Κοχ, Στρόικ, Φίρπο, Μακένι, Ρόκα, Σινιστέρα (74' Ροδρίγο), Άρονσον (74' Σάμερβιλ), Χάρισον, Μπάμφορντ (90+2' Κρίστενσεν).

Νότιγχαμ: Νάβας, Τόφολο, Νιακατέ, Φελίπε, Γουίλιαμς, Ντανίλο (56' Αβονίγι), Φρόιλερ (64' Κουγιατέ), Μανγκαλά (56' Σέλβι), Τζόνσον, Ντένις (71' Αγιού), Γκιμπς-Γουάιτ (72' Σκάρπα).