ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ - Μονπελιέ 2-1: Πρώτη νίκη για τους λιλουά

Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη
Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη © 2021 MICHEL SPINGLER/ AP IMAGES

Η Λιλ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ligue 1, επικρατώντας εντός έδρας της Μονπελιέ με 2-1, η οποία από το 73' αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο.

Η Λιλ επικράτησε με 2-1 της Μονπελιέ στο Pierre Mauroy και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη φετινή σεζόν στη Ligue 1, έπειτα από δύο ισοπαλίες απέναντι σε Μάιντς (3-3) και Σεντ Ετιέν (1-1) και μία ήττα κόντρα στη Νις (0-4).

Οι λιλουά πήραν το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Γιαζιτζί να ανοίγει το σκορ στον 45+1', ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ αφού οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με τον Λαμπόρντε να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα για την Μονπελιέ.

Στο δεύτερο μέρος, οι πρωταθλητές Γαλλίας βρήκαν το "χρυσό" γκολ, που τους χάρισε την πρώτη τους νίκη, όταν στο 56' ο Ντέιβιντ έκανε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση, ενώ μετά την αποβολή του Σαμπιέ, ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73', έμειναν με 10 παίκτες, με το 2-1 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Λιλ: Γκρμπιτς, Ντιαλό, Φόντε, Μπότμαν, Μαντάβα, Γιαζιτζί, Αντρέ, Ξέκα, Γκόμεζ, Ντέιβιντ, Γιλμάζ

Μονπελιέ: Μπερτάουντ, Σαμπιέ, Τουλέρ, Σακό, Κοζά, Φέρι, Κλοτάρντ, Λαμπόρντε, Σαβανιέρ, Μαβιντίντι, Μολέ