CONFERENCE LEAGUE

Λιλ - Άστον Βίλα: Ο λόγος που ο Εμιλιάνο Μαρτίνες δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες, αλλά δεν αποβλήθηκε

Αυτός είναι ο λόγος που ο Εμιλιάνο Μαρτίνες δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης μεταξύ της Λιλ και της Άστον Βίλα, αλλά δεν αποβλήθηκε.

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ρεβάνς μεταξύ Λιλ και Άστον Βίλα (3-4 πεν.), αφού έκανε δύο αποκρούσεις στη διαδικασία των πέναλτι (2-1 για τους λιλουά σε κανονική διάρκεια και παράταση) και έδωσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Conference League στην ομάδα του.

Εντύπωση προκάλεσε ωστόσο, γιατί ο Αργεντινός τερματοφύλακας δεν αποβλήθηκε, αφού δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτς.

Αρχικά, ο διαιτητής έβγαλε την πρώτη κίτρινη στον Μαρτίνες για καθυστερήσεις στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης και στη συνέχεια ο 31χρονος δέχθηκε και δεύτερη στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι περίμεναν την αποβολή του, όμως οι κίτρινες που έχουν οι παίκτες στο ματς δεν μεταφέρονται στα πέναλτι. Έτσι, ο Μαρτίνες έμεινε στη διαδικασία κι έγινε πάλι ο ήρωας που έδωσε την πρόκριση στην Άστον Βίλα.