LIGUE 1

Ligue 1: Η Μονακό ξέφυγε στη 2η θέση, η Μαρσέιγ φρέναρε τη Νις

Monaco's Aleksandr Golovin, center, is congratulated by his teammates after scoring his side's second goal from a free kick during the French League One soccer match between AS Monaco and FC Metz, at the Stade Louis II in Monaco, Sunday, Oct. 22, 2023. (AP Photo/Daniel Cole)
Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν ένα από τα γκολ που σημείωσαν @ 2023 DANIEL COLE / AP IMAGES

Η Μονακό υπέταξε με 1-0 τη Λιλ στη μάχη του Champions League και ξέφυγε στη 2η θέση της Ligue 1. Η Μαρσέιγ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 κόντρα στη Νις και έκοψε τις ορέξεις της για σεντόνι.

Η Μονακό έκανε το καθήκον της στο ντέρμπι τετράδας της Ligue 1 και με το 1-0 επί της Λιλ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 29η αγωνιστική ξέφυγε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας είχε αρκετή δράση εκατέρωθεν, με τους "λιλουά" να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους και να δημιουργούν δύο πολύ καλές στιγμές για να σκοράρουν. Οι παίκτες του Άντι Χίτερ απείλησαν λιγότερο, όμως κατάφεραν να βρουν γκολ με τον Γιουσούφ Φοφανά στο 61ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως δεν βρήκαν το ίδιο καλές φάσεις με το 1ο μέρος, αν και είχαν δοκάρι, με συνέπεια να μείνουν πίσω στην κούρσα του σεντονιού.

Μαρσέιγ και Νις αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο "Βελοντρόμ" επίσης σε εξ αναβολής παιχνίδι και αλληλοεξουδετερώθηκαν στη μάχη ενός καλού ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο "Βελοντρόμ", οι Νικαιώτες μπήκαν πιο δυνατά, βρήκαν γκολ με τον Τερέμας Μόφι στο 13', όμως δέχθηκαν τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα στο 31' από τον Ζονατάν Κλος.

Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους αποβλήθηκε ο Φαρίς Μουμπανιά για τους γηπεδούχους, αλλά από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα με τις ευκαιρίες που είχαν ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ τους τιμώρησε στο 56' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι Μασσαλοί δεν άντεξαν στην πίεση με παίκτη λιγότερο και ο Μελβίν Μπαρ στο 72' έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως η Μαρσέιγ παραλίγο να πάρει τη νίκη, όταν ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε ένα σόλο στην αντεπίθεση, αλλά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.