SERIE A

Λέτσε - Γιουβέντους 0-3: Αήττητοι σε 17 ματς οι μπιανκονέρι και με μπροστάρη Βλάχοβιτς πάτησαν κορυφή

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς
Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς @ 2023 JOHN ROUX / AP IMAGES

Με πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς, που σημείωσε δύο γκολ σε λιγότερο από 10 λεπτά, η Γιουβέντους με 3-0 πήρε το διπλό στο Λέτσε για την 21η αγωνιστική της Serie A και διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα σε 17 ματς.

Την 7η διαδοχική της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε το βράδυ της Κυριακής (21/1) η Γιουβέντους, η οποία με το γκολ του Βλάχοβιτς απέδρασε από το Λέτσε με 3-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Γιουβέντους έχει να ηττηθεί από τις 23 Σεπτεμβρίου κόντρα στη Σασουόλο, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα σε 16 ματς.

Και τα τρία γκολ του αγώνα μπήκαν στο δεύτερο μέρος, με τον Βλάχοβιτς να βρίσκει δύο φορές δίχτυα σε λιγότερο από 10 λεπτά.

Αρχικά, άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό του αγώνα. Ο Φαλκόνε απέκρουσε αρχικά με το σώμα το σουτ του Γιλντίζ, ο Καμπιάσο πήρε το ριμπάουντ γύρισε στον Βλάχοβιτς κι εκείνος με το αριστερό την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Εννέα λεπτά αργότερα ο Κόστιτς σέντραρε με το αριστερό, με τον ΜακΚένι να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και την μπάλα να χτυπάει στον Σέρβο πριν καταλήξει στην εστία της Λέτσε.

Λίγο πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Μπρέμερ εκτέλεσε τον Φαλκόνε με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, σφραγίζοντας στο 86' τη νίκη των μπιανκονέρι με 0-3.

ΛΕΤΣΕ: Φαλκόνε, Γκέντρι, Πόνγκρασιτς, Μπασκιρότο, Γκάλο (65' Ντόργκου), Ραμαντάνι, Ουντίν (66' Πιερότι), Κάμα, Γκονζάλες (61' Μπλεν), Άλμκβιστ (72' Σανσόνε), Κρίστοβιτς (72' Πίκολι).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Καμπιάσο, ΜακΚένι, Λοκατέλι, Μιρέτι (57' Γουεά), Κόστιτς (84' Ίλινγκ Τζούνιορ), Βλάχοβιτς, Γιλντίζ (74' Μίλικ).

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Ρόμα - Βερόνα 2-1 (19' Λουκάκου, 25' Πελεγκρίνι / 76' Φολονρούσο)
  • Ουντινέζε - Μίλαν 2-3 (42' Σάμαρτζιτς, 62' Τοβέν / 31' Λόφτους-Τσικ, 83' Γιόβιτς, 90+3' Οκαφόρ)
  • Φροζινόνε - Κάλιαρι 3-1 (64' Ματζιτέλι, 75' Σοουλέ, 90+6' Ζόρζε / 26' Σουλεμανά)
  • Έμπολι - Μόντσα 3-0 (13', 38', 73' Ζουρκόβσκι)
  • Σαλερνιτάνα - Τζένοα 1-2 (2' Μαρτεγκάνι / 13' Ρετεγκί, 58' ΠΕΝ. Γκούντμουντσον)
  • Λέτσε - Γιουβέντους 0-3 (59', 68' Βλάχοβιτς, 85' Μπρέμερ)
  • 14/02 20:00 Μπολόνια - Φιορεντίνα
  • 22/02 21:45 Τορίνο - Λάτσιο
  • 28/02 19:00 Σασουόλο - Νάπολι
  • 28/02 21:45 Ίντερ - Αταλάντα