PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Λίβερπουλ 0-3: Κόκκινος σίφουνας σάρωσε το "King Power Stadium"

@2023 JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ ήταν απολύτως πειστική στο "King Power Stadium" και επιβλήθηκε άνετα με 3-0 της Λέστερ, για να πανηγυρίσει την έβδομη διαδοχική νίκη της στην Premier League και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης τετράδας.

Η Λίβερπουλ είναι αυτή τη στιγμή η δεύτερη πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Premier League μετά από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι των 11 σερί νικών και το απέδειξε εμφατικά το βράδυ της Δευτέρας (15/05), με την Λέστερ να υποκλίνεται στην ανωτερότητά της.

Οι ρεντς επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους μετά από το 30ο λεπτό και με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να βγάζει τρεις ασίστ έφτασαν σε ένα άνετο 3-0 (δύο γκολ ο Κέρτις Τζόουνς στο πρώτο μέρος, ένα ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ στο δεύτερο), που συνιστά την έβδομη διαδοχική επιτυχία τους στο πρωτάθλημα.

Αποτέλεσμα που τους επέτρεψε να παραμείνουν στο κατόπι των Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στη μάχη της 4ης θέσης, με τις αλεπούδες από την πλευρά τους να παραμένουν καθηλωμένοι στην 19η θέση και στο -2 από τη γραμμή της σωτηρίας.

Το ματς

Η αναμέτρηση στο "King Power Stadium" είχε γρήγορο ρυθμό και αρκετές μονομαχίες στο πρώτο ημίωρο που κράτησαν σε εγρήγορση το κοινό παρά την απουσία μεγάλων φάσεων, με την Λίβερπουλ να παίρνει ωστόσο τα ηνία στη συνέχεια και να παίρνει ξεκάθαρο αβαντάζ έναντι της Λέστερ.

Στο 33ο λεπτό οι ρεντς είχαν την πρώτη τους τελική εντός εστίας και ευτύχησαν να βρουν δίχτυα, με τον Σαλάχ να βγάζει υπέροχη σέντρα από τα δεξιά και τον Τζόουνς να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής για να κάνει το 0-1 με αριστερό πλασέ.

Τρία λεπτά αργότερα οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν και πάλι για να πετύχουν και δεύτερο πλήγμα στην καρδιά της άμυνας της Λέστερ, με τον Αιγύπτιο να βρίσκει τον Άγγλο με κάθετη πάσα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και τον δεύτερο να εκτελεί τον Ίβερσεν με άπιαστο σουτ.

Στο 38' ο Χάκπο φλέρταρε με το 0-3 όμως νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ, για να έρθει το φινάλε του πρώτου μέρους και να φέρει ανακούφιση στους φίλους των γηπεδούχων που είδαν την ομάδα τους να πιέζεται ασφυκτικά μετά το ημίωρο και να αδυνατεί να κρατήσει τους παίκτες του Κλοπ μακριά από τα καρέ της.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Λέστερ να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς όμως ο Άλισον δεν την άφησε, αποκρούοντας με εντυπωσιακό τρόπο το φαλτσαριστό σουτ του Μπαρνς στο 52', για να ανακτήσει κατόπιν τα ηνία η ομάδα του Κλοπ και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Ο Σαλάχ νικήθηκε στο 68ο λεπτό από τον Ίβερσεν και στο 79' έστειλε τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι σε μοναδικό τετ α τετ, όμως ενδιάμεσα είχε δώσει την τρίτη ασίστ του στο παιχνίδι, στρώνοντας τη μπάλα με τακουνάκι στον Αλεξάντερ-Άρνολντ, για να την στείλει εκείνος συστημένη στο αριστερό "παράθυρο" με ασύλληπτο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να γράψει το 0-3 στο 71'.

Από εκεί και πέρα, το ματς έγινε καθαρά διαδικαστικό, με τις αλεπούδες να μην έχουν ψυχικά αποθέματα ούτε καν για το γκολ της τιμής και τους ρεντς να φτάνουν άνετα σε μία ακόμα νίκη που τους εδραιώνει στην 5η θέση και τους δίνει ελπίδες ακόμα και για την πρώτη τετράδα.

• ΛΕΣΤΕΡ: Ίβερσεν, Ρικάρντο (68' Τόμας), Έβανς (89' Σούταρ), Φάες, Καστάνιε, Σουμαρέ, Τίλεμανς, Εντιντί (61' Ντάκα), Μπαρνς (61' Τετέ), Μάντισον, Βάρντι
  • ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (74' Μίλνερ), Τζόουνς (84' Καρβάλιο), Ντίας (74' Ζότα), Σαλάχ (88' Έλιοτ), Χάκπο

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Λιντς - Νιούκαστλ 2-2 (7' Έιλινγκ, 79' Κρίστενσεν / 31' πέν., 69' πέν. Γουίλσον)
  • Σαουθάμπτον - Φούλαμ 0-2 (48' Βινίσιους, 72' Μίτροβιτς)
  • Τσέλσι - Νότιγχαμ 2-2 (51', 58' Στέρλινγκ / 13', 62' Αγουονίγι)
  • Άστον Βίλα - Τότεναμ 2-1 (8' Ράμσεϊ, 72' Λουίζ / 90' πέν. Κέιν)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 2-0 (32' Μαρσιάλ, 90+4' Γκαρνάτσο)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 2-0 (39', 58' Έζε)
  • Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (37' 51' Γκιουντογκάν, 39' Χάλαντ)
  • Μπρέντφορντ - Γουέστ Χαμ 2-0 (20' Εμπεουμό, 43' Γουίσα)
  • Άρσεναλ - Μπράιτον 0-3 (51' Ενσίσο, 86' Ουντάβ, 90+6' Εστουπινιάν)
  • Λέστερ - Λίβερπουλ 0-3 (33' 36' Τζόουνς, 71' Αλεξάντερ-Άρνολντ)