PREMIER LEAGUE

Λιντς - Νιούκαστλ 2-2: Έσωσαν τον βαθμό οι γηπεδούχοι, κρατούν το προβάδισμα τετράδας οι φιλοξενούμενοι

Ο Ουίλσον εκτελεί πέναλτι στο Λιντς - Νιούκαστλ
Ο Ουίλσον εκτελεί πέναλτι στο Λιντς - Νιούκαστλ 2023 AP PHOTO/RUI VIEIRA

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε το Έλαντ Ρόυντ ανάμεσα στη Λιντς και τη Νιούκαστλ που έληξε ισόπαλο 2-2. Έσωσαν τον βαθμό οι γηπεδούχοι, στην 3η θέση οι καρακάξες.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λιντς και τη Νιούκαστλ για την 36η αγωνιστική της Premier League, καθώς το παιχνίδι έληξε 2-2. Οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό, όμως είναι στους 31 πόντους και παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη, η Νιούκαστλ των 66 πόντων είναι στο +3 από την 4η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στο +4 από την 5η Λίβερπουλ. Έτσι, έχει το προβάδισμα μέχρι στιγμής για την είσοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Ο Άιλινγκ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Άιλινγκ, ενώ ο Μπάμφορντ στο 28' δεν νίκησε τον τερματοφύλακα της Νιούκαστλ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 31ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ουίλσον.

Στο 67' με τη συνεισφορά του VAR δόθηκε ξανά πέναλτι στους φιλοξενούμενους, με τον Ούιλσον να σκοράρει ξανά στο 69'. Ο Κρίστενσεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79'. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Φίρπο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 90+1'.