PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2-2: Ο Ντόουσον χάρισε βαθμό στα σφυριά στο 91'

Ο Κρεγκ Ντόουσον πανηγυρίζει γκολ του με την Γουέστ Χαμ κόντρα στην Λέστερ για την Premier League | 13 Φεβρουαρίου 2022 @2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Γουέστ Χαμ έπεσε θύμα ανατροπής από την Λέστερ όμως στο φινάλε έμενε όρθια στο King Power Stadium, με τον Ντόουσον να γράφει το 2-2 στο 91ο λεπτό και να χαρίζει έναν πολύτιμο βαθμό στους Λονδρέζους που τους ανέβασε μόνους στην 4η θέση.

Σε ένα άκρως ισορροπημένο ματς που έλαβε χώρα στο King Power Stadium και το οποίο είχε έντονες συγκινήσεις, Λέστερ και Γουέστ Χαμ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, αποτέλεσμα που άφησε χαμόγελα μόνο στους Λονδρέζους: αφενός γιατί χρειάστηκε ένα γκολ στο φινάλε για να πάρουν τον βαθμό και αφετέρου γιατί αυτός ήταν αρκετός για να τους φέρει μόνους στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο +1 από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι παίκτες του Μόγες ήταν εκείνοι που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 10' με τον Μπόουεν (έχει πλέον συμμετοχή σε 15 γκολ της ομάδας του στη φετινή Premier League, με 8 γκολ και 7 ασίστ), όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα, με την Λέστερ να αντιδράει και να ισοφαρίζει στο 45' με το εύστοχο πέναλτι του Τίλεμανς.

Στο 57ο λεπτό οι αλεπούδες έφεραν τούμπα την κατάσταση, με τον Περέιρα να αξιοποιεί την ασίστ του Μπαρνς, όμως το γκολ δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος μέσα στο 2022 (η αμέσως προηγούμενη ήταν το 1-0 επί της Λίβερπουλ στις 28 Δεκεμβρίου 2021), με την Γουέστ Χαμ να παγώνει την ομάδα του Ρότζερς στο φινάλε.

Για την ακρίβεια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με έναν συνήθη τρόπο για εκείνη τη φετινή σεζόν, από στατική φάση, με τον κεντρικό αμυντικό των Λονδρέζων, Κρεγκ Ντόουσον, να εκμεταλλεύεται την εκτέλεση κόρνερ του Μπόουεν για να γράψει το 2-2 και να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τζάστιν (31' Τόμας), Αμαρτέι, Σογιουντσού, Περέιρα, Τίλεμανς (90' Βέστεγκααρντ), Εντίντι, Ντιούσμπερι-Χολ, Μάντισον (73' Λούκμαν), Ντάκα, Μπαρνς

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ (67' Φρέντερικς), Ντόουσον, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν, Λαντσίνι (79' Μπενραχμά), Φορνάλς (79' Βλάσιτς), Αντόνιο