SERIE A

Λάτσιο - Τζένοα 4-3: Με τεσσάρα συνεχίζει τη μάχη για την τετράδα

Λάτσαρι και Ιμόμπιλε πανηγυρίζουν γκολ τους στο Λάτσιο - Μίλαν για την Serie A.
Λάτσαρι και Ιμόμπιλε πανηγυρίζουν γκολ τους στο Λάτσιο - Μίλαν © 2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATED PRESS

Η Λάτσιο επικράτησε 4-3 της Τζένοα για την 34η αγωνιστική της Serie A και βρίσκεται κοντά στην τετράδα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου

Η Λάτσιο, αν και καρδιοχτύπησε στο φινάλε, πήρε τη νίκη κόντρα στην Τζένοα για την 34η αγωνιστική της Serie A με σκορ 4-3. Οι λατσιάλι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 64 πόντους, είναι στην 6η θέση και συνεχίζουν τη μάχη για ένα εισιτήριο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Χοακίν Κορέα στο 30ο λεπτό. Πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του, αφού ευστόχησε σε πέναλτι στο 43'.

Στο 47ο ημίχρονο ο Μάρουσιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας με τακουνάκι στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1. Ένα λεπτό αργότερο ο Λουίς Αλμπέρτο έκανε το 3-1 με ωραίο σουτ, ενώ στο 56' ο Κορέα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η Τζένοα δεν το έβαλε κάτω και στο 80' έκανε το 4-2 με εκτέλεση πέναλτι του Σκαμάκα, με τον Σομουρόντοφ να γράφει το τελικό 4-3 στο 81ο λεπτό.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ράντου, Χουτ, Μάρουσιτς, Λούλιτς (67' Φαρές), Αλμπέρτο (82' Παρόλο), Λέιβα (57' Κατάλντι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (82' Άκπα-Άκπρο), Λάτσαρι, Κορέα (82' Περέιρα), Ιμπόμπιλε

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπιράσκι, Ραντόβάνοβιτς (46' Γκιλιόνε), Μασιέλο, Γκολντανίγκα, Ζάιτς (46' Πιάτσα), Μπάντελι, Στρούτμαν (52' Ροβέλα), Ζαπακόστα (69' Κασάτα), Σομουρόντοφ, Ντέστρο (46' Σκαμάκα)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Μεγάλο Σάββατο 1 Μαΐου

Βερόνα - Σπέτσια 1-1 (46' Σαλσέδο - 86' Σαπονάρα)

Κροτόνε - Ίντερ 0-2 (69' Έρικσεν, 90+3' Χακιμί)

Μίλαν - Μπενεβέντο 2-0 (6' Τσαλχάνογλου, 60' Ερναντέζ)

Κυριακή του Πάσχα 2 Μαΐου

Λάτσιο - Τζένοα 4-3 (30', 56' Κορέα, 43' Ιμόμπιλε, 48' Αλμπέρτο / 47' Μάρουσιτς αυτ., 80' Σκαμάκα, 81' Σομουρόντοφ)

Σασουόλο - Αταλάντα (16:00)

Νάπολι - Κάλιαρι (16:00)

Μπολόνια - Φιορεντίνα (16:00)

Ουντινέζε - Γιουβέντους (19:00)

Σαμπντόρια - Ρόμα (21:45)