SERIE A

Λάτσιο - Μίλαν 0-1: Ο Οκαφόρ έκρινε το επεισοδιακό ντέρμπι στο "Ολίμπικο"

Ο Οκαφόρ πανηγυρίζει γκολ της Μίλαν κόντρα στην Λάτσιο στο "Ολίμπικο" | 1 Μαρτίου 2024 @2024 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Σε ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι που βρήκε την Λάτσιο να το ολοκληρώνει με 8 παίκτες, η Μίλαν πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο με γκολ του Οκαφόρ στο 88ο λεπτό (0-1) και παραμένει στο κυνήγι της 2ης θέσης και της Γιουβέντους.

Η Μίλαν αναζητούσε απελπισμένα ένα τρίποντο στην Ρώμη για να αφήσει πίσω της το αρνητικό σερί των δύο αγώνων χωρίς νίκη στην Serie A και των τριών χωρίς επιτυχία σε όλες τις διοργανώσεις και το βρήκε, σε ένα ματς που την βρήκε να λυτρώνεται λίγο πριν από το φινάλε από τον Οκαφόρ (0-1) και την Λάτσιο να "βράζει" για τη διαιτησία μένοντας με 8 παίκτες.

Το πρώτο μέρος στο "Ολίμπικο" δεν είχε μεγάλες συγκινήσεις, με την Λάτσιο να έχει 2 εύστοχες τελικές και την Μίλαν μόνο 1, με τους παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι να διαμαρτύρονται σε αυτό το διάστημα για μία ανατροπή του Καστεγιάνος από τον Μενιάν που όμως δεν θεωρήθηκε παράβαση από τον διαιτητή.

Η εξέλιξη του ματς ήταν τρελή, με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες στο 57' λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Λούκα Πελεγκρίνι (έκανε φάουλ στον Πούλισικ επειδή ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός δεν τήρησε fair play με παίκτη της Λάτσιο στο έδαφος και πήγε να βγάλει την ομάδα του στην αντεπίθεση) και τους ροσονέρι να πιέζουν στο τελευταίο ημίωρο για το χρυσό γκολ.

Αυτό το βρήκαν στο 88ο λεπτό με τον Οκαφόρ (είχε μπει αλλαγή στο 71') που νίκησε τον Προβεντέλ μέσα από μία περιπετειώδη φάση που είχε προηγηθεί απόκρουση του κίπερ της Λάτσιο αλλά και του Χίλα, για να δει στις καθυστερήσεις άλλες δύο αποβολές η Λάτσιο (απευθείας κόκκινες σε Μάρουσιτς και Γκεντουζί) και να υποστεί δεύτερη σερί ήττα, λίγες ημέρες πριν από την ιστορική ρεβάνς με την Μπάγερν στο Μόναχο με διακύβευμα την πρόκριση στους "8" του Champions League.

• ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Χίλα, Ρομανιόλι, Πελεγκρίνι, Γκεντουζί, Βεσίνο (78' Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο (60' Χισάι), Άντερσον, Καστεγιάνος (60' Ιμόμπιλε), Τζακάνι (67' Ίσακσεν)
  • ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Φλορέντσι (64' Καλάμπρια), Κιάερ (81' Τιαό), Γκάμπια (81' Τομόρι), Ερνάντεζ, Μπενασέρ (64' Ρέιντερς), Αντλί (71' Οκαφόρ), Πούλισικ, Λόφτους-Τσικ, Λεάο, Ζιρού