LIGUE 1

Λανς - Τουλούζ 3-0: Με χατ-τρικ του Οπέντα συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στη Ligue 1

Οι παίκτες της Λανς πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Μαρσέιγ
Οι παίκτες της Λανς πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Μαρσέιγ 2022 AP PHOTO/DANIEL COLE

Η Λανς επικράτησε 3-0 της Τουλούζ με πρωταγωνιστή τον Οπέντα και πήρε την τρίτη της σερί νίκη στη Ligue 1. Συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος πίσω από την Παρί.

Η Λανς συνεχίζει να εντυπωσιάζει στη Ligue 1. Το βράδυ της Παρασκευής (28/10) επικράτησε 3-0 της Τουλούζ και πήρε το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, συνολικά έχει εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα. Έτσι, εξακολουθεί να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία και συγκεκριμένα στη 2η θέση με 30 πόντους στο -2 από την Παρί, η οποία το Σάββατο (29/10, 22:00) αντιμετωπίζει την Τρουά.

Η Λανς άνοιξε στο 60ο λεπτό, με τον Οπέντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, μετά το γέμισμα του Σοτοκά από τα δεξιά της περιοχής. Δέκα λεπτά νωρίτερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Φοφανά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντουπέ.

Οι ποδοσφαιριστές της Λανς "κλείδωσαν" τη νίκη στο 86ο λεπτό ξανά με τον Οπέντα. Βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ της Τουλούζ, εκμεταλλευόμενος ολιγωρία στην άμυνα και με πλασέ έκανε το 2-0. Ο Οπέντα είχε βάλει στόχο το χατ-τρικ και το πέτυχε στο 90+2' έπειτα από ασίστ του Κλοντ-Μορίς.

ΛΑΝΣ: Σαμπά, Γκραντίτ (84' Φόρτες), Ντανσό, Χαϊνταρά, Φρανκόβσκι, Σαμέντ, Ονανά (56' Σοτοκά), Φοφανά, Μασάντο (84' Μπουρά), Σαΐντ (56' Οπέντα), Ντα Κόστα (70' Κλοντ-Μορίς)

ΤΟΥΛΟΥΖ: Ντουπέ, Ντέσλερ, Ρουόλ, Ντιαρά, Σιλά, Ντεζεγκέρ (84' Μπεγκραουί), Σπίριγνκς, Φαν Ντεν Μπούμεν, Καϊμπί (72' Μπιρμαντσέβιτς), Νταλινγκά (72' Οναΐού), Αμπουκχάλ