ΓΑΛΛΙΑ

Λανς - Παρί 1-0: Μοιραιός ο Μπούλκα στην ήττα από τους νεοφώτιστους

Η Παρί Σεν Ζερμέν στην πρεμιέρα της στην Ligue 1 ηττήθηκε 1-0 από την νεοφώτιστη Λανς. Μοιραίος της αναμέτρησης ήταν ο 20χρονος τερματοφύλακας, Μαρσίν Μπούλκα, ο οποίος φέρει τεράστια ευθύνη για το τέρμα των γηπεδούχων.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας κόντρα στην Λανς για την 2η αγωνιστική της Ligue 1. Οι Παριζιάνοι, οι οποίοι έκαναν την πρεμιέρα τους στο γαλλικό πρωτάθλημα, γονάτισαν από τις πολλές τους απουσίες εξαιτίας του κορονοϊού, ενώ ένα τραγικό λάθος του Μπούλκα έφερε το γκολ των γηπεδούχων.

Η Λανς ήταν αυτή που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Γκαναγκό με ένα σουτ με το δεξί από την καρδιά της περιοχής, σημάδεψε το δοκάρι. Από το 20ο λεπτό και μετά η Παρί Σεν Ζερμέν ανέβασε τον ρυθμό της, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Ρουίζ-Ατίλ στο 22' και τον Καλιμουεντό στο 40' να χάνουν αμφότεροι ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνάτα με τον Κουρζαουά στο 50' να ανακόπτει μία επίθεση της Λανς. Στο 56' ήρθε το γκολ από τους γηπεδούχους. Ο τερματοφύλακας της Παρί, Μαρσίν Μπούλκα, έκανε ένα μοιραίο λάθος γύρισε την μπάλα στον Γκαναγκό και εκείνος χωρίς δυσκολία δεν αστόχησε για το 1-0.

Στο 63' η Λανς λίγο έλειψε να φτάσει κοντά στο δεύτερο γκολ ξανά με τον Γκαναγκό. Αυτή την φορά, όμως ο Μπούλκα μπλόκαρε την μπάλα. Από εκεί και ύστερα, η Παρί είχε την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ.

Λανς: Λέκα, Μπαντέ, Μεδίνα, Γκράντιτ, Πέρες, Ντουκουρέ (83' Μαουρίσιο), Κακουτά (71' Καχουζάκ), Σιλά (84' Μπουρά), Μισελάν, Μπάνζα (65' Σοτόκα), Γκαναγκό (71' Ζαν)

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπούλκα, Κιμπεπέ (74' Ντιαλό), Κέρερ, Μπερνάτ (84' Μπάκερ), Κουρζαουά, Γκέιγ, Βεράτι, Ερέρα, Μουίνγκα (74' Χεσέ Ροντρίγκες), Ρουίζ-Ατίλ (68' Νταγκμπά), Σαράμπια

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 28 Αυγούστου

Λιόν - Ντιζόν 4-1(39' πεν. 45+1' 66' πεν. Ντεπάι, 45' αυτ. Λαουτόα / 14' Σεντλέρ)

Σάββατο 29 Αυγούστου

Ρεν - Μονπελιέ 2-1 (22' Λε Ταλέκ, 77' Καμαβινγκά / 90+1' Λαμπόρντ)

Στρασμπούρ - Νις 0-2 ( 37' Ντόλμπεργκ)

Κυριακή 30 Αυγούστου

Ρεμς - Λιλ 0-1 (32' Μπαμπά)

Ανζέ - Μπορντό 0-2 (25΄ Μάτζα, 27' Μπάσιτς)

Μετς - Μονακό 0-1 (22' Μπαντιασίλ)

Ναντ - Νιμ 2-1 (11' Τζιρότο, 27' Λούζα / 57' Φεράτ)

Σεντ Ετιέν - Λοριάν 2-0 (18', 51' Αμουμά)

Μπρεστ - Μαρσέιγ 2-3 (45+1' Φάιβρ, 89' Σαρμπονιέρ / 20΄Τοβάν, 27, 80' Καλέτα-Καρ)