LIGUE 1

Λανς - Νις 1-3: Προσπέρασε και πάει φουλ για σεντόνι

Οι παίκτες της Νις πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μαρσέιγ για τη Ligue 1 2023-2024 στην "Άλιαντς Ριβιέρα", Νίκαια | Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Νις σταμάτησε τον κατήφορο την κατάλληλη στιγμή και με το εκτός έδρας 3-1 κόντρα στη Λανς επέστρεψε στη μάχη του Champions League.

Η Νις άφησε πίσω της τα έξι παιχνίδια χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και με τη νίκη 3-1 στο "Φελίξ Μπολάρ" κόντρα στη Λανς για την 26η αγωνιστική της Ligue 1 την προσπέρασε στη βαθμολογία κι επέστρεψε δυναμικά στη μάχη για την έξοδο στο επόμενο Champions League.

Ο Τερέμας Μόφι ήταν το κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης, αφού άνοιξε το σκορ στο 11' και το έκλεισε στο 67' με εκτέλεση πέναλτι κι ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα είχε σκοράρει και ο Κεφρέν Τουράμ για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε πολλά σουτ χωρίς τύχη και δεν είχαν το καθαρό μυαλό των φιλοξενουμένων, με εξαίρεση τη φάση του 76ου λεπτού και τη μείωση του σκορ από τον Ελιέ Γουαΐ.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Τουλούζ - Λιόν 2-3 (53' Ντάλινχα, 59' πέν. Σιέρο / 33' Λακαζέτ, 77' Σερκί, 81' Ο' Μπράιεν)
  • Ναντ - Στρασμπούρ 1-3 (36' Τσεμέρτ / 3' Γκαμεϊρό, 62', 78' Εμέγκα)
  • Λανς - Νις 1-3 (76' Γουαΐ / 11', 67' πέν. Μόφι, 53' Τουράμ)
  • 17/03 14:00 Μπρεστ - Λιλ
  • 17/03 16:00 Μονακό - Λοριάν
  • 17/03 16:00 Κλερμόν - Χάβρη
  • 17/03 16:00 Ρεμς - Μετς
  • 17/03 18:05 Ρεν - Μαρσέιγ
  • 17/03 21:45 Μονπελιέ - Παρί