LIGUE 1

Λανς - Μπρεστ 1-0: Πήρε το ντέρμπι του Champions League και πλησίασε τη 2η θέση

Ο Νταβίντ Κόστα πανηγυρίζει το γκολ του στο παιχνίδι της Λανς στο Βελοντρόμ με τη Μαρσέιγ © 2023 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Λανς υπέταξε την Μπρεστ και την πλησίασε στη 2η θέση στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Η Λανς έγινε η πρώτη ομάδα από τον Νοέμβριο που υποτάσσει την Μπρεστ και το 1-0 στο "Φελίξ Μπολάρ" για την 25η αγωνιστική της Ligue 1 μείωσε την ψαλίδα των δύο ομάδων στους τέσσερις βαθμούς.

Οι "λανσουά" βρήκαν το γκολ της νίκης στο 32ο λεπτό με τον Ρουμπέν Αγκιλάρ που πήρε ριμπάουντ από δοκάρι και βάσισαν το υπόλοιπο παιχνίδι τους σε αυτό το τέρμα.

Οι παίκτες του Ερίκ Ρουά άρχισαν να ανεβάζουν στροφές στο 2ο μέρος και παρότι είχαν κατοχή της μπάλας δεν δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες. Εξαίρεση ένα κοντινό σουτ του Μαρτίν Σατριάνο στα τελευταία λεπτά που κατέληξε σε επέμβαση του Μπρις Σαμπά.