LA LIGA

La Liga: Η Χετάφε έφυγε με τον βαθμό από το Μετροπολιτάνο σε ιστορικό βράδυ για τον Γκριεζμάν, ανάσανε με τρίαρα η Σεβίλλη

Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν γκολ σε ματς κόντρα στην Ρεάλ για την La Liga | 21 Οκτωβρίου 2023 @2023 JOSE BRETON/AP IMAGES

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε στα χέρια της το τρίποντο κόντρα στη Χετάφε, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ στο φινάλε πήραν το βαθμό της ισοπαλίας. Η Σεβίλλη νίκησε μετά από δέκα παιχνίδια στη La Liga και ανάσανε.

Η Ατλέτικο σκόνταψε για δεύτερο σερί παιχνίδι στη La Liga, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Χετάφε στο Γουάντα Μετροπολιτάνο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που σε γενικές γραμμές και πίεσαν αρκετά για να πάρουν κάτι από το παιχνίδι και στο τέλος τα κατάφεραν, κόντρα στην Ατλέτικο που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 38' λόγω της αποβολής του Σάβιτς.

Οι παίκτες του Τσόλο Σιμεόνε πήραν αρχικά το προβάδισμα λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους στο 44ο λεπτό με τον Γκριεζμάν, μετά από ασίστ του Ρικέλμε και το 1-0 ήταν σκορ του πρώτου μέρους.

Η Χετάφε απάντησε στο 53ο λεπτό με τον Μπόρχα Μαγιοράλ, όμως οι ροχιμπλάνκος δέκα λεπτά μετά ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με τον Μοράτα στο 63' που έκανε το 2-1. Έξι λεπτά μετά ο Γκριεζμάν έκανε το 3-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και έφτασε τα 173 γκολ, πιάνοντας τον Λουίς Αραγονιές στην ιστορία των πρώτων σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Η Χετάφε πάλεψε για να ισοφαρίσει και το έκανε με τον Όσκαρ Ροντρίγκες στο 86ο λεπτό και ολοκλήρωσε τη δουλειά στο 90+3' με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαγιοράλ.

Η Σεβίλλη επέστρεψε στις νίκες μετά από δέκα ματς στο πρωτάθλημα

Η Σεβίλλη πέτυχε το πρώτο της τρίποντο μετά τις 26 Σεπτεμβρίου στη La Liga, επικρατώντας 3-0 στο Λος Κάρμενες της Γρανάδα, στο ντεμπούτο του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες.

Οι Ανδαλουσιάνοι μπήκαν δυνατά στο ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Πεντρόσα στο 23', ενώ εννιά λεπτά μετά ο Οκάμπος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Στο δεύτερο μέρος πέτυχε γρήγορα γκολ με τον Ράμος στο 49ο λεπτό και πανηγύρισε στο φινάλε.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 16 και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, ενώ η Γρανάδα είναι κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με οκτώ πόντους.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Ράγιο Βαγεκάνο - Βαλένθια 0-1 (61' Κανός)
  • Ατλέτικο - Χετάφε 3-3 (44', 69' πεν. Γκριεζμάν, 63' Μοράτα - 53', 90+3' πεν. Μαγιοράλ, 87' Ροντρίγκες)
  • Γρανάδα - Σεβίλλη 0-3 (23' Πεντρόσα, 32' Οκάμπος, 49' Ράμος)
  • 20/12 20:00 Μπαρτσελόνα - Αλμερία
  • 20/12 22:30 Αθλέτικ - Λας Πάλμας
  • 20/12 22:30 Βιγιαρεάλ - Θέλτα
  • 21/12 20:00 Μπέτις - Ζιρόνα
  • 21/12 20:00 Κάντιθ - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 21/12 22:30 Αλαβές - Ρεάλ
  • 21/12 22:30 Μαγιόρκα - Οσασούνα