ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Κύπελλο Ελλάδας: Η Κηφισιά πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση, στην 5η φάση ΑΕΛ και Παναχαϊκή

Οι παίκτες της Κηφισιάς πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν επί του Απόλλωνα Σμύρνης INTIME SPORTS

Η Κηφισιά πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, επικρατώντας 2-0 στη Ριζούπολη και συνεχίζει στον επόμενο γύρο. ΑΕΛ, Παναχαϊκή και Ιωνικός Διαβατών προκρίθηκαν στην πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η δράση στο Κύπελλο Ελλάδας συνεχίστηκε σήμερα (02/10) με αναμετρήσεις για την τρίτη φάση της διοργάνωσης. Στο πιο σημαντικό ματς της σημερινής αγωνιστικής ημέρας, η Κηφισιά πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης, επικρατώντας 2-0.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη προηγήθηκε με αυτογκόλ του Τσαμούρη στο 39ο λεπτό, ενώ ο Τεττέι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 64ο λεπτό.

Η Παναχαϊκή είχε εύκολο έργο απέναντι στον Βύρωνα Καβάλας, επικρατώντας 5-0 στο Ανθή Καραγιάννη. Δύο γκολ σημείωσε ο Καρακλάιτς, ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Κέρι, Χαντί και Μπουρλάκης. Οι Πατρινοί περνούν αυτομάτως στην πέμπτη φάση, καθώς δεν έχουν να δώσουν κάποιο παιχνίδι για την αμέσως προηγούμενη.

Στην πέμπτη φάση προκρίθηκε και η ΑΕΛ, μετά τη νίκη που σημείωσε στη Ναύπακτο κόντρα στον Ναυπακτιακό Αστέρα. Οι βυσσινί προηγήθηκαν με τους Πλέγα 50' και Παπαγεωργίου στο 62', με τους γηπεδούχους να αρκούνται απλά στη μείωση του σκορ στο 84ο λεπτό.

Στα άλλα παιχνίδια ο Πανθρακικός πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο επί του ΠΑΟΚ Κρηστώνης, σε ένα παιχνίδι που έγιναν δύο ανατροπές. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βάσκο στο 20', όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή με τον Ιωαννίδη και τον Ρωμανίδη στο 60' και το 63'. Ο Πανθρακικός ισοφάρισε στο 69' με τον Γκουτσίδη και ο Βάσκος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 3-2.

Ο Ιωνικός Διαβατών πήρε το παιχνίδι με τον Διαγόρα Βραχνέικων και πέρασε στον πέμπτο γύρο, επικρατώντας 1-0, ενώ ο Αλμυρός Γαζίου συνεχίζει στην τέταρτη φάση, μετά τη νίκη επί της Ελασσόνας.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου

• Καλαμάτα - Προοδευτική 1-0
  • Βέροια - Χανιά 2-1
  • Ηλιούπολη - Καλλιθέα 1-2
  • Τηλυκράτης - ΟΦ Ιεράπετρας 4-5 πεν. (1-1)
  • Ηρακλής - Νίκη Βόλου 4-5 πεν (0-0)
  • Άγιος Νικόλαος - Επισκοπή 4-3 πεν (0-0)

• ΠΑΟΚ Κρηστώνης - Πανθρακικός 2-3

*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.