PREMIER LEAGUE

Κρίσταλ Πάλας - Λίβερπουλ 1-2: Ανατροπή και λύτρωση στις καθυστερήσεις

Ο Χάρβεϊ Έλιοτ
Ο Χάρβεϊ Έλιοτ © 2023 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας έπειτα από ανατροπή στο τέλος με τους Μοχάμεντ Σαλάχ και Χάρβεϊ Έλιοτ.

Η Λίβερπουλ έφυγε με νίκη 2-1 από το "Σέλχαστ Παρκ" κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, έπειτα από ανατροπή, συνεχίζοντας την πίεση στην Άρσεναλ έπειτα από τη 16η αγωνιστική της Premier League.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κώστας Τσιμίκας δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία της Λίβερπουλ, δοκιμάζοντας το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Η Κρίσταλ Πάλας ήταν ωστόσο, εκείνη που έφτασε μία ανάσα από το γκολ στο 28ο λεπτό, όμως ο Άλισον πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση. Συγκεκριμένα, στην πρώτη καλή στιγμή του ματς ο Αγιού έκανε τη σέντρα, με τον Λέρμα να βάζει την προβολή και τον Άλισον να διώχνει σε πρώτο χρόνο με το σώμα. Η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με τον τερματοφύλακα της Λίβερπουλ να αποκρούει εκ νέου και να την προλαβαίνει πριν περάσει τη γραμμή.

Δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι υπέρ της Κρίσταλ Πάλας για την ανατροπή του Εντουάρ από τον Φαν Ντάικ. Αφού όμως, ήλεγξε τη φάση στο VAR, πήρε πίσω την απόφασή του, καθώς είχε προηγηθεί φάουλ του Χιουζ στον Έντο.

Στο δεύτερο μέρος, έπειτα από την παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για το μαρκάρισμα του Κουάντσα στον Ματετά, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0 στο 58'.

Κάπου εκεί οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ άρχισαν να ανεβάζουν στροφές. και ο Μοχάμεντ Σαλάχ ισοφάρισε σε 1-1 στο 76', δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στο μισό γήπεδο της Κρίσταλ Πάλας και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάρβεϊ Έλιοτ ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο αγώνας είχε χρόνο ακόμα όμως, αφού υποδείχθηκαν 10 λεπτά καθυστέρησης και κρατήθηκαν κι άλλα. Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 90+10' με τον Άλσον να σώζει και να κρατά τη νίκη.