PREMIER LEAGUE

Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 0-1: Αρχηγικό διπλό από την άσπρη βούλα

Ο Έντεγκαρντ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας
Ο Έντεγκαρντ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας @ 2023 KIN CHEUNG / AP IMAGES

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ, ωστόσο δραπέτευσε χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του αρχηγού Μάρτιν Έντεγκαρντ στο 54ο λεπτό. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τακεχίρο Τομιγιάσου στο 67'.

Η Άρσεναλ ντούμπλαρε τις νίκες της στην Premier League, καθώς πέρασε πετυχημένα από το Σέλχαρστ Παρκ επικρατώντας με 1-0. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα σημείωσε ο κάπτεν, Μάρτιν Έντεγκαρντ στο 54', ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε ο Έντι Ενκέτια.

Οι "gunners" είχαν τα ηνία του ματς στο πρώτο μέρος, καθώς πίεσαν για να σκοράρουν και να σκοράρουν. Πιο απειλητικός ήταν ο Έντι Ενκέτια, ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι στο 29ο λεπτό με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι στην πρώτη σημαντική στιγμή του ματς. Έπειτα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Ενκέτια έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας και πρόλαβε την έξοδο του Τζόνστον. Ο Άγγλος κίπερ της Πάλας στην προσπάθειά του να τον ανακόψει, τον ανατρέψε και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι.

Μετά το γκολ της Άρσεναλ, η Πάλας προσπάθησε να ισοφαρίσει και βρήκε το "έναυσμα" μετά την αποβολή του Τομιγιάσου. Ο Ιάπωνας μπακ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε διάστημα επτά λεπτών και η ομάδα του Αρτέτα έπαιξε με παίκτη λιγότερο για μισή ώρα.

Η σημαντικότερη στιγμή για την ομάδα του Ρόι Χόγκσον ήταν στο 90+5', όταν ο Μίτσελ με βολέ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα άουτ. Η Άρσεναλ κράτησε το 1-0 μέχρι το φινάλε και έβαλε τρεις βαθμούς στο σακούλι της.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

• Νότιγχαμ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (3' Αβονίγι, 89' Γουντ / 48' Χάμερ)
  • Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-1 (27' Ντίας, 36' Σαλάχ, 62' Ζότα / 3' Σεμένιο)
  • Γουλβς - Μπράιτον 1-4 (61' Χι-Τσαν / 15' Μιτόμα, 46' Εστουπινάν, 51' 55' Μαρτς)
  • Φούλαμ - Μπρέντφορντ 0-3 (44' Γουίσα, 66' πεν. 90+2' Εμπεουμό)
  • Τότεναμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 (49' Σαρ, 83' Ντέιβις)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 1-0 (31' Άλβαρες)
  • Άστον Βίλα - Έβερτον 4-0 (18' ΜακΓκιν, 24' πεν. Λουίζ, 51' Μπέιλι, 75' Ντουράν)
  • Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 2-1 (7' Αγκέρντ, 53' Αντόνιο / 28' Τσουκουεμέκα)
  • Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 0-1 (54' πεν. Έντεγκαρντ)

* Η αναμέτρηση Λούτον - Μπέρνλι που ήταν προγραμματισμένη για την 2η αγωνιστική, έχει αναβληθεί λόγω εργασιών που γίνονται στο γήπεδο της νεοφώτιστης.