SERIE A

Κρεμονέζε - Γιουβέντους 0-1: Ο Μίλικ έσωσε τους Μπιανκονέρι με εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις

Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα
Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα 2022 AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Μία εκτέλεση φάουλ του Αρκάντιους Μίλικ στις καθυστερήσεις έδωσε στη Γιουβέντους τη νίκη με 1-0 στην έδρα της μαχητικής Κρεμονέζε, στο πρώτο παιχνίδι της μετά-Ανιέλι εποχής.

Η εποχή του Αντρέα Ανιέλι ολοκληρώθηκε, όμως οι νίκες συνεχίζονται για τη Γιουβέντους, έστω και in extremis. Μία εκτέλεση φάουλ του Αρκάντιους Μίλικ στις καθυστερήσεις έδωσε τους τρεις βαθμούς από το 1-0 στην έδρα της Κρεμονέζε για τη 16η αγωνιστική της Serie A.

Οι "μπιανκονέρι" προέρχονταν από έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα, όμως στην επανέναρξη έπειτα από το Μουντιάλ 2022 δεν είχαν αρκετά αστέρια, όπως ο Ντούσαν Βλάχοβιτς και ο Άνχελ ντι Μαρία. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε τόπο στα νιάτα για ακόμα μια φορά, με τους Ματίας Σοουλέ, Φεντερίκο Γκάτι, Νικολό Φατζιόλι και Φάμπιο Μιρέτι να παίρνουν θέση βασικού, όμως η "γηραιά κυρία" δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Κάποιες μικροευκαιρίες δεν κατέληξαν σε γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα στο 1ο μέρος, όμως το τέρμα (ορθώς) δεν μέτρησε.

Στο 2ο μέρος ο Αλέγκρι έκανε από νωρίς αλλαγές ψάχνοντας γκολ με τους Μόις Κεν και Φεντερίκο Κιέζα, με τον Μάρκο Καρνεζέγκι να λέει "όχι" σε όλες τις περιπτώσεις πλην μιας. Όταν ο Μίλικ έστησε την μπάλα έξω από το ημικύκλιο της περιοχής και εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Μίλαν 1-2 (83' Μπονατσόλι / 10' Λεάο, 15' Τονάλι)
  • Σασουόλο - Σαμπντόρια 1-2 (64' Μπεράρντι / 25' Γκαμπιαντίνι, 28' Αουτζέλο)
  • Σπέτσια - Αταλάντα 2-2 (8' Γκιάσι, 31' Εμπαλά Ενζολά / 77' Χέιλουντ, 90+2' Πάσαλιτς)
  • Τορίνο - Βερόνα 1-1 (64' Μιραντσούκ / 45' Τζούριτς)
  • Ρόμα - Μπολόνια 1-0 (6' πέν. Πελεγκρίνι)
  • Λέτσε - Λάτσιο 2-1 (57' Στρεφέζα, 71' Κολόμπο / 14' Ιμόμπιλε)
  • Κρεμονέζε - Γιουβέντους 0-1 (90+1' Μίλικ)
  • Φιορεντίνα - Μόντσα 1-1 (19' Καμπράλ / 61' Αουγκούστο)
  • 04/01 21:45 Ίντερ - Νάπολι
  • 04/01 21:45 Ουντινέζε - Έμπολι