APERTURA

"Κρέμασε" την Ολ Μπόις ο Καμπιάσο

Ο πορτιέρο της Ολ Μπόις, Νικολάς Καμπιάσο, με τραγικό λάθος στέρησε την νίκη στην ομάδα του, η οποία τελικά έχασε με 1-2 από την Κίλμες στην Φλορέστα.

Η Ολ Μπόις προηγήθηκε στο 11' με το εξαιρετικό αριστερό σουτ του Μάουρο Μάτος και έδειχνε κοντά στην εκτός έδρας νίκη που θα την έφερνε στην 5η θέση, αλλά ο Καμπιάσο στο 75' έκανε ασυγχώρητο λάθος.

Από μακριά η μπάλα επέστρεψε στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων ο οποίος κοντρόλαρε με το στήθος, όμως εν συνεχεία έκανε κακό κοντρόλ με το αριστερό πόδι και έτσι έκλεψε την μπάλα ο Χουάν Μοράλες, ο οποίος προσπέρασε τον Καμπιάσο και ισοφάρισε σε κενό τέρμα.

Την μεγάλη ανατροπή για την Κίλμες ολοκλήρωσε στο 80' ο Μπερνάρντο Ρομέο με κεφαλιά, χαρίζοντας στην ομάδα του μόλις την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ "ξεκόλλησε" από την τελευταία θέση.

Ότι δεν κατάφερε η Ολ Μπόις, δηλαδή να ανέβει στην 5η θέση, το κατάφερε η Ράσινγκ Κλουμπ, νικώντας με 2-1 την Μπάνφιλντ μέσα στο "Lencho".

Τα πάντα έγιναν μέσα σε 5 λεπτά, καθώς η Ράσινγκ άνοιξε τον σκορ στο 22' με τον Γκαμπριέλ Άουτσε, ισοφάρισε στο 25' ο Μαρσέλο Μαρούσκα, αλλά ένα λεπτό μετά, στο 26', ο Κλαούντιο Μπιέλερ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Χιμνάσια Λα Πλάτα - Γοδόι Κρους 1-3 (32' Αντόνιο Ροχάνο / 12' Νικολάς Σάντσες, 68' Νταβίντ Ραμίρες, 73' αυτ. Αμπέλ Μασουέρο)
Αρσενάλ Σαραντί - Σαν Λορένσο 2-1 (63' Μάουρο Όμπολο, 94' Κλαούντιο Μόσκα / 38' Γκονσάλο Ροβίρα)

Σάββατο
Κίλμες - Ολ Μπόις 2-1 (75' Χουάν Μοράλες, 80' Μπερνάρντο Ρομέο / 11' Μάουρο Μάτος)
Μπάνφιλντ - Ράσινγκ Κλουμπ 1-2 (25' Μαρσέλο Καρούσκα / 22' Γκαμπριέλ Άουτσε, 26' Κλαούντιο Μπιέλερ)

Κυριακή
Ιντεπεντιέντε - Εστουντιάντες (22:00)
Νιούελς Ολντ Μπόις - Μπόκα Τζούνιορς
Ρίβερ Πλέιτ - Ολίμπο (00:10)

Δευτέρα
Ουρακάν - Λανούς (00:10)
Αρχεντίνος Τζούνιορς - Κολόν Σάντα Φε (02:15)

20. Χιμνάσια Λα Πλάτα 11

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αργεντινή & 1η κατηγορία)