APERTURA

"Κερδισμένη" στο ντέρμπι η Εστουντιάντες

Η Βέλες Σάρσφιλντ αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Εστουντιάντες στο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής, με τους πρωτοπόρους "φοιτητές" να διατηρούν το +3 αλλά και τον τίτλο του φαβορί για τον τίτλο επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η αναμέτρηση μεταξύ των δύο πρώτων ομάδων της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα Απερτούρα σημαδεύτηκε από το έντονο πάθος και τις δυνατές μονομαχίες, όχι όμως και από θέαμα, με τις σπουδαίες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο την εστία του γκολκίπερ Οριόν πέρα από μία κεφαλιά που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του στο 12'.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά στην επανάληψη, με την ομάδα του Γκαρέκα να προσπαθεί αλλά να πέφτει πάνω στην αδιαπέραστη άμυνα της Εστουντιάντες, και την ομάδα των "φοιτητών" να επιχειρεί να "κλέψει" το ματς στις αντεπιθέσεις στο τελευταίο τέταρτο.

Επτά λεπτά πριν τη λήξη του 90άλεπτου, η Εστουντιάντες είχε μάλιστα τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, με την γυριστή κεφαλιά του Ντομίνγκες να αποκρούεται με δυσκολία από τον Μπαροβέρο και έτσι το 0-0 να παραμένει.

Αξίζει να σημειωθεί πως η πρωτοπόρος ολοκλήρωσε το ντέρμπι με 10 παίκτες, με τον Μερκάδο να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 92' για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή Πετσότα.

Εν τω μεταξύ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της αγωνιστικής, η Γοδόι Κρους επιβλήθηκε με 3-1 εκτός έδρας της Αρσενάλ Σαραντί κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (έχανε με 1-0 στην ανάπαυλα), και σκαρφάλωσε στην 4η θέση του πίνακα, την ώρα που η ηττημένη Αρσενάλ έμεινε στην 3η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Αρσενάλ Σαραντί - Γοδόι Κρους 1-3 (33' Λουσιάνο Λεγκισαμόν / 57' Αριέλ Ρόχας, 59' (αυτ.) Κριστιάν Καμπεστρίνι, 90' (πεν.) Σέσαρ Καράνσα)

Τίγκρε - Ολίμπο (00:10)
Νιούελς Ολντ Μπόις - Χιμνάσια Λα Πλάτα (02:20)