SERIE A

Κατρακυλά η Μίλαν, νίκη η "Γιούβε"

New Image

Οι "ροσονέρι" έχασαν στην Τζένοα (2-0) και παραμένουν χωρίς βαθμό μετά την 2η αγωνιστική του Καμπιονάτο (video)

Η ομάδα της Γένοβας άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με το πλασέ του Τζιουζέπε Σκούλι μέσα απο την περιοχή, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκάμπριελ Μιλίτο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Νίκη με Αμάουρι για "Γιούβε"

Ο Κριστιάν Αμάουρι "καθάρισε" για την Γιουβέντους στο "Ολίμπικο" του Τορίνο, καθώς πέτυχε το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση με την Ουντινέζε και χάρισε στους "μπιανκονέρι" την πρώτη τους φετινή νίκη. Ο Βραζιλιάνος σκόραρε στο 67' έπειτα από την μπαλιά του Μοχάμεντ Σισόκο.

Κορυφή για Αταλάντα και Λάτσιο

Αταλάντα και Λάτσιο είναι οι μοναδικές ομάδες στο καμπιονάτο που μετρούν μόνο νίκες έπειτα δύο αγωνιστικές.

Οι Ρωμαίοι επικράτησαν με 2-0 της Σαμπντόρια στο "Ολίμπικο" με τα γκολ να πετυχαίνουν οι Ζαράτε και Πάντεφ, ενώ η Αταλάντα κέρδισε μέσα στο "Ρενάτο Νταλ'Άρα" την Μπολόνια με 1-0 και σκόρερ τον Γκουαρέντε.

Ανατροπή για Νάπολι

Την νίκη της ημέρας, με εξαίρεση την Τζένοα, πέτυχε η Νάπολι, η οποία επιβλήθηκε της Φιορεντίνα στο "Σαν Πάολο" με 2-1, αν βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από το γκολ του Μούτου. Χάμσικ και Μάτζιο ήταν αυτοί που ανέτρεψαν τα δεδομένα για τους "παρτενοπέι".

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις Σιένα και Λέτσε πήραν τις πρώτες τους νίκες, καθώς κέρδισαν με 2-0 τις Κιέβο και Κάλιαρι, αντίστοιχα, ενώ Ρετζίνα και Τορίνο έμειναν στο 1-1 στο "Ορέστε Γκρανίλο".