COPA LIBERTADORES

Καρέ νικών με "5άρα" η Μπόκα Τζούνιορς

Η Μπόκα Τζούνιορς έχανε στο ημίχρονο από την Σαμόρα, αλλά επικράτησε με 5-1 στην Βενεζουέλα και έτσι πήρε την 4η νίκη σε ισάριθμα ματς στο Copa Libertadores 2015 (videos)

Πριν μία εβδομάδα η Μπόκα Τζούνιορς είχε νικήσει με 5-0 την Ζαμόρα στο Μπουένος Άιρες και τα ξημερώματα της Τετάρτης (18/3) επικράτησε με 5-1 στην Βενεζουέλα, αν έχανε στο ημίχρονο.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Νικολάς Κολάσο και Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες, ενώ αυτή είναι η 4η νίκη των "Χενεΐσες" σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Ακόμη δεν έχουν προκριθεί και μαθηματικά, κάτι που θα γίνει τα ξημερώματα της Παρασκευής αν η Παλεστίνο δε νικήσει την Μοντεβιδέο Γουόντερερς.

Πάντως, ενώ το σκορ ήταν στο 1-1, η Σαμόρα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λουίς Ουμπέρτο Βάργκας στο 56'.

Στα χνάρια της Μπόκα βασίζει η Κορίνθιανς, καθώς νωρίτερα νίκησε 2-1 στην Ουρουγουάη την Ντανούμπιο, έτσι έχει 3 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Η σύνθεση της Μπόκα Τζούνιορς...

Σάρα, Φουενσαλίδα, Κόμαν, Κάτα Ντίας, Μονσόν (46' Κολάσο), Έρμπες, Μέλι, Κριστάλδο (46' Καστελάνι), Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες, Καρίσο (74' Αντρές Τσάβες), Καλέρι.

Τα αποτελέσματα της εβδομάδας:

Τρίτη

Ντανούμπιο - Κορίνθιανς 1-2 (93' Γκονσάλο Μπαρέτο / 70' Πάολο Γκερέρο, 80' Φελίπε)

Σπόρτινγκ Κριστάλ - Ράσινγκ Κλουμπ 0-2 (77' πέν. Ντιέγκο Μιλίτο, 89' Εσεκιέλ Βιδέλα)

Δε Στρόνγκεστ - Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε 5-3 (45'+1 Χερμάν Σεντουριόν, 51' Ντιέγκο Βαγιάρ, 69' Ερνέστο Κριστάλδο, 73' Φερνάντο Μαρτέλι, 86' Ροντρίγκο Ραμάγιο / 21' Λεάντρο Μπενέγας, 71' Σεμπαστιάν Ουμπίγια, 72' Ματίας Κορούχο)

Σαμόρα - Μπόκα Τζούνιορς 1-5 (18' Χον Μουρίγιο / 52' και 92' ΧΜ Μαρτίνες, 58' και 71' Νικολάς Κολάσο, 77' Αντρές Τσάβες)

Τίγκρες - Σαν Χοσέ 4-0 (2' Χόφρε Γκερόν, 20' και 85' Ραφαέλ Σόμπις, 78' Εχίδιο Αρέβαλο Ρίος)