SERIE A

Κάλιαρι - Ρόμα 1-4: Οι σαρωτικοί Ρωμαίοι κέρδισαν τον Λουκάκου αλλά έχασαν τον Ντιμπάλα

Οι Λουκάκου και Ντιμπάλα πανηγυρίζουν γκολ της Ρόμα στο Europa League απέναντι στην Σέριφ | 21 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 AUREL OBREJA/AP IMAGES

Η Ρόμα έκανε επιβλητικό πέρασμα από την Σαρδηνία επικρατώντας με 4-1 της ουραγού Κάλιαρι και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις. Ανησυχία για τον τραυματισμό του Ντιμπάλα στο γόνατο.

Μετά από το εντός έδρας 2-0 επί της Φροζινόνε για το πρωτάθλημα και το 4-0 για το Σερβέτ για το Europa League, η Ρόμα πανηγύρισε την Κυριακή (08/10) την τρίτη διαδοχική επιτυχία της, αυτή τη φορά επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-1 της Κάλιαρι στην Σαρδηνία για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ήταν ο Ρομέλου Λουκάκου που σκόραρε δις και έφτασε τα 7 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα και τα 9 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις, με μοναδικό μελανό σημείο της αναμέτρησης για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να είναι ο τραυματισμός του Ντιμπάλα στο γόνατο που τον ανάγκασε να αποχωρήσει στο 40ο λεπτό.

Στα της αναμέτρησης, η Ρόμα "καθάρισε" από νωρίς την υπόθεση νίκη αφού μέσα σε δύο λεπτά βρήκε ισάριθμες φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Αουάρ να ανοίγει το σκορ στο 19' και τον Λουκάκου να παίρνει τη σκυτάλη στο 20'.

Στο 40ο λεπτό οι Ρωμαίοι πάγωσαν στην άσχημη θέα του τραυματισμού του Πάουλο Ντιμπάλα στο γόνατο, με τον Μπελότι να παίρνει τη θέση του στην ενδεκάδα και να γράφει το 3-0 στο 52ο λεπτό, για να ακολουθήσει και τέταρτο γκολ για τους τζαλορόσι πριν συμπληρωθεί μία αγωνιστική ώρα, με την υπογραφή του Λουκάκου για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Το μόνο που πέτυχε η Κάλιαρι ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής στο 87' με εύστοχο πέναλτι του Ναντές, με τον Κλαούντιο Ρανιέρι να βλέπει την ομάδα του να μένει καθηλωμένη στον πάτο της βαθμολογίας και χωρίς τρίποντο (2 ισοπαλίες - 6 ήττες) μετά από τις πρώτες οκτώ αγωνιστικές.

• ΚΑΛΙΑΡΙ: Σκουφέτ, Χατζηδιάκος (46' Τζάπα), Βιετέσκα, Όμπερτ (68' Ντοσένα), Νάντες, Σουλεμάνα (39' Λουβούμπο), Πράτι, Μακουμπού, Άτσι, Πετάνια (68' Παβολέτι), Οριστιάνιο (74' Σομουρόντοφ)
  • ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Κριστάντε, Εντικά, Κάρσντορπ (69' Κρίστενσεν), Μπόβε, Παρέδες (79' Τσέλικ), Αουάρ (69' Παγκάνο), Σπινατσόλα, Ντιμπάλα (40' Μπελότι), Λουκάκου

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Έμπολι - Ουντινέζε 0-0
  • Λέτσε - Σασουόλο 1-1 (48' Κρστόβιτς / 22' πέν. Μπεράρντι)
  • Ίντερ - Μπολόνια 2-2 (11' Ατσέρμπι, 13' Μαρτίνες / 19' πέν. Ορσολίνι, 52' Ζίρκζε)
  • Γιουβέντους - Τορίνο 2-0 (47' Γκάτι, 62' Μίλικ)
  • Τζένοα - Μίλαν 0-1 (87' Πούλισικ)
  • Μόντσα - Σαλερνιτάνα 3-0 (9' Κολπάνι, 18' Βινιάτο, 82' πέν. Πεσίνα)
  • Φροζινόνε - Βερόνα 2-1 (45+1', Ρέινιερ, 66' Σοουλέ / 90+4' Τζούριτς)
  • Λάτσιο - Αταλάντα 3-2 (5' αυτ. Ντε Κετελάρε, 11' Καστεγιάνος, 83' Βεσίνο / 33' Έντερσον, 63' Κολάσινατς)
  • Κάλιαρι - Ρόμα 1-4 (87' πεν. Νάντες / 19' Αουάρ, 20' 59' Λουκάκου, 52' Μπελότι)
  • 08/10 21:45 Νάπολι - Φιορεντίνα