SERIE A

Τζένοα - Μίλαν 0-1: Ο λυτρωτής Πούλισικ και ο τερματοφύλακας Ζιρού την έστειλαν μόνη πρώτη στη Serie A

Ο Κρίστιαν Πούλισικ της Μίλαν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λάτσιο για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Το γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 87' και ο... τερματοφύλακας Ολιβιέ Ζιρού έδωσαν στη Μίλαν αγχωτική νίκη 1-0 επί της Τζένοα στο "Λουίτζι Φεράρις" και την άφησε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A.

Η Μίλαν παραλίγο να πετάξει την ευκαιρία για πρωτιά στα σκουπίδια, όμως ο Κρίστιαν Πούλισικ στο 87' και ο... τερματοφύλακας Ολιβιέ Ζιρού της έδωσαν τη νίκη μέσα στο "Λουίτζι Φεράρις" με 1-0 κόντρα στην Τζένοα για την 8η αγωνιστική της Serie A.

Το στοίχημα του Στεφάνο Πιόλι με τους αναπληρωματικούς δεν του βγήκε, αφού οι Νοά Οκαφόρ, Σάμουελ Τσουκουέζε και Λούκα Γιόβιτς δεν συνδυάζονταν στο 1ο μέρος του αγώνα. Το θετικό για τους "ροσονέρι" ήταν πως δεν δέχονταν φάσεις και έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Τιτζάνι Ρέιντερς, όμως ο Τζουζέπ Μαρτίνεθ του είπε "όχι".

Στην ανάπαυλα πέρασαν στον αγώνα οι Ραφαέλ Λεάο και Πούλισικ, ενώ στο 66' μπήκε και ο Ολιβιέ Ζιρού, με τον Γιόβιτς να μένει στον αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι έψαχναν απεγνωσμένα γκολ. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν, αλλά λίγες ήταν οι πραγματικά σημαντικές.

Στο 87ο λεπτό, σε μία σέντρα από δεξιά, του Γιουνούς Μουσά, ο Πούλισικ έκανε κοντρόλ, γύρισε το σώμα του και με βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έπειτα από εξέταση της φάσης για αρκετά λεπτά από τον VAR για χέρι, το γκολ μέτρησε, αλλά οι "ροσονέρι" δεν ηρέμησαν. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε ο Μάικ Μενιάν και με τον Πιόλι να μην έχει άλλη αλλαγή, τη θέση του Γάλλου στην εστία πήρε ο Ζιρού, που κράτησε το μηδέν.

Από την εκτέλεση φάουλ η μπάλα κατέληξε στο τείχος και στο δοκάρι, όμως στη συνέχεια ανέβηκε για το κόρνερ και ο Μαρτίνεθ. Η εκτέλεση πέρασε ανεκμετάλλευτη και ο Ισπανός έκανε τάκλιν για δεύτερη κίτρινη για να αποτρέψει την αντεπίθεση σε κενή εστία. Αποβλήθηκε κι αυτός με τη σειρά του, όμως η Τζένοα είχε αλλαγή και έβαλε τον Νικόλα Λεάλι.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ζιρού έκανε μία επέμβαση στα πόδια αντιπάλου, κράτησε το 1-0 και έστειλε τη Μίλαν πάνω από την Ίντερ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Έμπολι - Ουντινέζε 0-0
  • Λέτσε - Σασουόλο 1-1 (48' Κρστόβιτς / 22' πέν. Μπεράρντι)
  • Ίντερ - Μπολόνια 2-2 (11' Ατσέρμπι, 13' Μαρτίνες / 19' πέν. Ορσολίνι, 52' Ζίρκζε)
  • Γιουβέντους - Τορίνο 2-0 (47' Γκάτι, 62' Μίλικ)
  • Τζένοα - Μίλαν 0-1 (87' Πούλισικ)
  • 08/10 13:30 Μόντσα - Σαλερνιτάνα
  • 08/10 16:00 Φροζινόνε - Βερόνα
  • 08/10 16:00 Λάτσιο - Αταλάντα
  • 08/10 19:00 Κάλιαρι - Ρόμα
  • 08/10 21:45 Νάπολι - Φιορεντίνα