ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ

Καλή αρχή στο... τέλος με Μουντάρι

μουνταρι

Ο Μουντάρι με γκολ στην εκπνοή, χάρισε τη νίκη στο εναρκτήριο παιχνίδι του Κόπα Άφρικα, στην διοργανώτρια Γκάνα

Στην πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα, η διοργανώτρια Γκάνα επιβλήθηκε της Γουινέα, αν και δυσκολεύτηκε καθώς κατέβαλε την αντίσταση της αντιπάλου της στην εκπνοή της αναμέτρησης.
Στο 55ο λεπτό, ο ο Ασαμόα Γκίαν, μπήκε μέσα στην περιοχή της αντιπάλου, ανατράπηκε και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο ο επιθετικός της Ουντινέζε εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, η Γουινέα βρήκε την απάντηση με τον Καλαμπάνε να γράφει με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ το 1-1.

Οι Γκανέζοι τελικά κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη, με τον άσο της Πόρτσμουθ, Αλί Μουντάρι να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο τέρμα, με δυνατό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή στο 90'. Εν τω μεταξύ, στον πάγκο της Γκάνας ήταν και ο Μπερνάρ Κουμορτζί του Πανιωνίου, χωρίς όμως να πάρει λεπτά συμμετοχής.