ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Κ19 Εσθονία - Ελλάδα 0-3: Νικηφόρα πρεμιέρα με πρωταγωνιστή τον Τζίμα

Η ενδεκάδα της Εθνικής Νέων στο φιλικό με το Ισραήλ | 28 Φεβρουαρίου 2023
Η ενδεκάδα της Εθνικής Νέων στο φιλικό με το Ισραήλ | 28 Φεβρουαρίου 2023 INTIME SPORTS

Η Εθνική Νέων επικράτησε 3-0 της Εσθονίας στην πρεμιέρα της στο Elite Round με τον Στέφανο Τζίμα να πετυχαίνει δύο τέρματα για την Ελλάδα.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Elite Round η Εθνική Νέων η οποία επικράτησε 3-0 της Εσθονίας και βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με το καλημέρα.

Πρωταγωνιστής για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Στέφανος Τζίμας με τον σέντερ φορ του ΠΑΟΚ να πετυχαίνει δύο γκολ για την Εθνική Ελλάδας σε διάστημα επτά λεπτών και ουσιαστικά να "κλειδώνει" τη νίκη και το τρίποντο.

Η Ελλάδα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 21' μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος με τον Τζίμα να πλασάρει για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Τζίμας με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 για την Ελλάδα.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Νικολάου και αφού νωρίτερα ο Τάσος Θέος είχε κάνει αρκετές αλλαγές για να δώσει χρόνο συμμετοχής στους περισσότερους ποδοσφαιριστές του.

ΕΛΛΑΔΑ: Μοναστηρλής, Δεληγιάννης, Τασιούρας (46' Γεωργιάδης), Καλογερόπουλος, Κεραμίτσης, Συμεωνίδης, Σμυρλής (66' Σταυρόπουλος), Κώττας (66' Γκολφίνος), Σπυράκος, Τζίμας (73' Νικολάου), Γκούμας (73' Κυριόπουλος).