APERTURA

Ισόπαλο το "Superclásico"

μαρτίν παλέρμο

Μπόκα Τζούνιορς-Ρίβερ Πλέιτ 1-1 στο Superclásico με τις... γκολάρες των Παλέρμο και Γκαγιάρδο (videos)

Δύο μεγάλοι ποδοσφαιριστές, οι Μαρτίν Παλέρμο και Μαρσέλο Γκαγιάρδο ήταν πρωταγωνιστές της αναμέτρησης βάζοντας από ένα σπουδαίο γκολ.
Ο στράικερ των "Xeinezes" άνοιξε το σκορ στο 59' με τρομερό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Ροντρίγκο Παλάσιο, ενώ έφερε την μπάλα μπροστά του με τακουνάκι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο επιτελικός μέσος των "Millionarios" απάντησε, νικώντας τον Ρομπέρτο Αμπονταντσιέρι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

ΜΠΟΚΑ: Αμπονταντσιέρι, Ιμπάρα, Κάσερες, Φορλίν, Μορέλ Ροντρίγκες, Μπατάλια, Φαμπιάν Βάργκας, Κρίστιαν Τσάβες, Γκαϊτάν (74' Γκρατσιάν), Παλάσιο (74' Μούτσε), Παλέρμο.
ΡΙΒΕΡ: Βέγκα, Πάουλο Φεράρι, Καμπράλ, Νικολάς Σάντσες, Βιγιάγκρα, Μπου (66' Μπουονανότε), Αχουμάδα, Ντομίνγκο, Γκαγιάρδο (80' Αμπελάιρας), Φαμπιάνι (67' Μάουρο Ροσάλες), Ρανταμέλ Φαλκάο Γκαρσία.

Έκτη νίκη για Βέλεζ

Η Βέλεζ Σάρσφιλντ το Σάββατο επικράτησε με 2-0 της Άρσεναλ Σαραντί στο "Fortín" και διατηρήθηκε στην κορυφή της Clausura.

Ερνάν Λόπες και Λεάντρο Κορόνελ σκόραραν λίγο πριν ολοκλήρωση κάθε ημιχρόνου, ενώ αυτή ήταν η 6η νίκη σε 10 ματς για την Βέλεζ, η οποία εξακολουθεί να είναι η μόνη αήττητη ομάδα.

Έναν βαθμό πίσω της διατηρήθηκε η Κολόν Σάντα Φε, καθώς την Παρασκευή είχε κερδίσει με 1-0 την Ιντεπεντιέντε μέσα στο "Libertadores de América", χάρη σε τέρμα του Εστέμπαν Φουέρτες στο 78'.

Σεμπαστιάν Ρομέρο και Εζέκιελ Γκονζάλες ήταν στις ενδεκάδες των Χιμνάσια Λα Πλάτα και Ροσάριο Σεντράλ, αντίστοιχα, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 το Σάββατο στο "Juan Carlos Zerillo". Το σκορ άνοιξε ο Χουάν Κουέβας για τους γηπεδούχους στο 75' και πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Κίλι Γκονζάλες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ιντεπεντιέντε - Κολόν Σάντα Φε 0-1 (78' Εστέμπαν Φουέρτες)
Χιμνάσια Χουχούι - Εστουντιάντες 0-0

Σάββατο
Ουρακάν - Αρχεντίνος Τζούνιορς 4-1 (30' Αράνο, 58' Μπολάτι, 86' Νιέτο, 87' Τοράντζο / 29' Άουτσε)
Βέλεζ Σάρσφιλντ - Άρσεναλ Σαραντί 2-0 (45' Ερνάν Λόπες, 92' Κορόνελ)
Χιμνάσια Λα Πλάτα - Ροσάριο Σεντράλ 1-1 (75' Χουάν Κουέβας / 80' Κίλι Γκονζάλες)
Ράσινγκ Κλουμπ - Μπάνφιλντ 1-0 (10' Αντριάν Λουτσέρο)