FOOTBALL LEAGUE

Ισοπαλία και στις αποβολές

ΑΕΛ Καλλονής και Πανθρακικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 με δύο εύστοχα πέναλτι. Εκτός περιοχής έγινε η παράβαση στο πέναλτι της ΑΕΛ Καλλονής. Από δύο αποβολές σε κάθε ομάδα από τον διαιτητή Βάτσιο

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, ΑΕΛ Καλλονής και Πανθρακικός στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα της Λέσβου πήρε το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεοζίνιο (43'), το οποίο μόνο ο διαιτητής Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) είδε (η παράβαση ήταν εκτός περιοχής) με τον Πανθρακικό να ισοφαρίζει με πέναλτι του Κοντογουλίδη (79').

Οι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, καθώς στο 3ο λεπτό αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα οι Μπαλού (Πανθρακικός), Ταραχούλσκι (ΑΕΛ Καλλονής), ενώ με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι Σιλιγαρδάκης (61', ΑΕΛ Καλλονής), Μουνάφο (87', Πανθρακικός).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Παρασκευή (9/3)

ΑΕΛ Καλλονής-Πανθρακικός 1-1

(43' πεν. Λεοζίνιο-79' πεν. Κοντογουλίδης)

Στο 3ο λεπτό αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ταραχούλσκι της ΑΕΛ Καλλονής και ο Μπαλού του Πανθρακικού.

Στο 61' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σιλιγαρδάκης της ΑΕΛ Καλλονής και στο 87' ο Μουνάφο του Πανθρακικού.

ΑΕΛ Καλλονής: Σουλογάνης, Χατζόπουλος, Καρακώστας, Χωριανόπουλος, Μήτσης, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Ζουρούδης (74' Προβατίδης), Λεοζίνιο (70' Μανουσάκης), Μανούσος (84' Ντος Σάντος), Ταραχούλσκι.

Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Μουνάφο, Χρήστου, Βαγγελόπουλος, Πόνσε, Μπαϊκαρά, Μπαλού, Σαρακατσάνος (68' Σουλτανίδης), Μίνγκας (50' Μπέλιτς), Σκλιοπίδης (57' Στάθης), Κοντογουλίδης.

Σάββατο (10/3)

Ηρακλής Ψαχνών-ΑΕΛ (15.00, ΟΤΕ TV)

Κυριακή (11/3)

Πλατανιάς-Παναχαϊκή (15.00)

Βύζας Μεγάρων-Βέροια (15.00)

Πανσερραϊκός-Πιερικός (15.00)

Αναγέννηση Γιαννιτσών-Θρασύβουλος (15.00)

Φωκικός-Εθνικός Αστέρας (15.00)

Αναγέννηση Επανομής-Αγροτικός Αστέρας (15.00)

Διαγόρας-Καλλιθέα

Ο αγώνας Διαγόρας-Καλλιθέα δεν θα διεξαχθεί, σύμφωνα με απόφαση της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού, η οποία ανακαλεί το πιστοποιητικό συμμετοχής της ΠΑΕ Διαγόρας.