Ιωνικός - Αστέρας 1-0: Μεγάλη νίκη με Μάντζη για τους Νικαιώτες ενόψει playout

Ο Ιωνικός με χρυσό σκόρερ τον Μάντζη επικράτησε 1-0 του Αστέρα και πήρε τρεις σημαντικούς βαθμούς ενόψει playout.

Μία σημαντική νίκη ενόψει των playout πήρε ο Ιωνικός. Οι Νικαιώτες επικράτησαν 1-0 του Αστέρα και έβαλαν πήραν βαθμολογική ανάσα.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εντός έδρας νίκη του Ιωνικού στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, αμφότερες έχουν σημειωθεί στο δεύτερο γύρο, αφού η προηγούμενη ήταν στις 4 Φεβρουαρίου και στο ματς με τον Άρη.

Το ματς: Ο αγώνας άρχισε νευρικά και για τις δύο ομάδες. Ωστόσο, ο Ιωνικός κατάφερε να προηγηθεί νωρίς. Μόλις στο 7ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ο Παπαδόπουλος έκανε κακή έξοδο , ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο ο Ιωνικός δεν του επέτρεπε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από την αποβολή του Αλάγκμπε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 43'.

Με το σκορ στο 1-0 οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός άρχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα έκανε πιο εύκολη τη δουλειά του.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές με τον Μάντζη να είναι ο βασικός πρωταγωνιστής τους, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Στην αντίπερα όχθη ο Αστέρας προσπάθησε στο φινάλε να σκοράρει, διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο διαιτητής και ο VAR έδειξαν να συνεχιστεί το ματς.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Σάκιτς, Κάνιας, Φαντιγκά, Σεμπά, Λοβέρα, Μάντζης

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Ατιένζα, Καστάνο, Καρμονα, Άλβαρες, Αλάγκμπε, Μουνάφο, Τιλίκα, Σίτο, Ριέρα, Μπαράλες

Δείτε τη μαραθώνια Game Night για το μεγάλο ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακός κι όλη τη δράση της τελευταίας αγωνιστικής: