SERIE A

Ίντερ - Σαλερνιτάνα 2-0: Μείωσε στους 6 από την κορυφή με Λαουτάρο και Μπαρέλα

Ο Λαουτάρο πανηγυρίζει με τους Ντιμάρκο και Μκιταριάν αφού σκόραρε στο Ίντερ - Σαλερνιτάνα © 2022 LUCA BRUNO / AP IMAGES

Η Ίντερ επικράτησε εύκολα της Σαλερνιτάνα με 2-0 για τη 10η αγωνιστική της Serie A με σκόρερ τους Λαουτάρο και Μπαρέλα και ανέβηκε στην 7η θέση με 18 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Αταλάντα στους 6 βαθμούς.

Η Ίντερ συνέχισε με νίκη στη Serie A, επικρατώντας εύκολα με 2-0 στο Τζουζέπε Μεάτσα της Σαλερνιτάνα για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος και μείωσε τη διαφορά στους έξι βαθμούς από την πρωτοπόρο Αταλάντα.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε από νωρίς ο Λαουτάρο, ο οποίος με "βολίδα" έξω από την περιοχή νίκησε τον Σέπε στο 14ο λεπτό του αγώνα για το 1-0.

Τα τέρματα για τους "νερατζούρι" διπλασίασε ο Μπαρέλα στο δεύτερο μέρος. Ο Τσαλχάνογλου έκανε τη βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Μπαρέλα, ο οποίος απέφυγε τον Πιρόλα και με σουτ έκανε το 2-0 στο 58', αφού πρώτα η φάση ελέγχθηκε από τον VAR.

Τέσσερα λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 1-1, με τον Ντιά να κάνει τη σκαστή κεφαλιά, αλλά τον Ονανά να πέφτει και να αποκρούει δύσκολα με το ένα χέρι.

ΙΝΤΕΡ: Ονανά, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (89' Μπελανόβα), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (89' Νταρμιάν), Μκιταριάν (72' Ασλάνι), Ντιμάρκο (63' Γκόζενς), Τζέκο (72' Κορέα), Λαουτάρο.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Σέπε, Πιρόλα (82' Σαμπιέ), Ντάνιουλιτς, Γκίομπερ, Ματσόκι, Βιλένα (78' Μπόχινεν), Κάστανος (60' Βαλένθια), Κουλιμπαλί, Καντρέβα, Πιότεκ (60' Μπονατσόλι), Ντιά.