SERIE A

Ίντερ - Λάτσιο 3-1: Τρίποντο Ευρώπης με ολική ανατροπή

Ο Λαουτάρο πανηγυρίζει το γκολ του
Ο Λαουτάρο πανηγυρίζει το γκολ του © 2023 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Ίντερ με ολική ανατροπή επικράτησε 3-1 της Λάτσιο και πήρε ένα χρυσό τρίποντο στη μάχη που δίνει για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ παράλληλα έκανε δώρο στη Νάπολι, που αν νικήσει τη Σαλερνιτάνα θα στεφθεί μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Η Λάτσιο προηγήθηκε στο Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ με το γκολ του Άντερσον, όμως οι "νερατζούρι" επέστρεψαν και με ανατροπή επιβλήθηκαν 3-1 για να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της Ευρώπης.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ανέβηκε στην 4η θέση με 57 βαθμούς και παράλληλα έκανε ένα μεγάλο δώρο στη Νάπολι, η οποία αν επικρατήσει απέναντι στη Σαλερνιτάνα (16:00) θα στεφθεί μαθηματικά πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 25', με τον Κορέα να κάνει την παράλληλη από τα δεξιά και τον Μκιταριάν με πλασέ να νικάει τον Προβεντέλ. Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να ελέγχει τη φάση στο VAR και να υποδεικνύει οφσάιντ.

Πέντε λεπτά αργότερα μετά από μεγάλο λάθος του Ατσέρμπι, ο Άντερσον έδωσε το προβάδισμα στη Λάτσιο, έπαιξε ωραία το 1-1 με τον Αλμπέρτο και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά. Αρχικά, ισοφάρισαν με τον Λαουτάρο στο 78' και προηγήθηκαν με τον Γκόζενς στο 83, για να έρθει ξανά στο 90' ο Αργεντινός και με δεύτερο προσωπικό του γκολ να κλειδώσει τη μεγάλη νίκη της Ίντερ.

Ίντερ: Ονάνα, Ντ' Αμπρόζιο (46' Ντάμφρις), Ατσέρμπι, Μπαστόνι (71' Γκόζενς, 86' ντε Φράι), Νταρμιάν, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Μκιταριάν (61' Τσαλχάνογλου), Ντιμάρκο, Λουκάκου, Κορέα (61' Λαουτάρο).

Λάτσιο: Προβεντέλ, Μάρουσιτς (86' Πελεγκρίνι), Καζάλε, Ρομανιόλι, Χισάι (86' Λάτσαρι), Σεργκέι Μιλίνκοβιτς, Κατάλντι (51' Βεσίνο), Αλμπέρτο, Άντερσον, Ιμόμπιλε (68' Πέδρο), Τζακάνι.