LA LIGA

Η Μπαρτσελόνα σάρωσε, ο Ίσκο έσωσε τη Ρεάλ!

Εξαιρετική πρεμιέρα για την Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε με 7-0 τη Λεβάντε, πετυχαίνοντας έξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Ο Ίσκο λύτρωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης, πετυχαίνοντας στο 86' το νικητήριο γκολ επί της Μπέτις. (videos)

Άγριες διαθέσεις έδειξε η Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα της στη φετινή Primera Division, καθώς διέλυσε με 7-0 τη Λεβάντε στο "Καμπ Νόου".

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αλέξις Σάντσες, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 6-0 για τους "μπλαουγκράνα", με τον Μέσι να προσθέτει άλλα δύο γκολ και τους Άλβες, Πέδρο και Τσάβι από ένα.

Στο 64ο λεπτό, το γήπεδο σείστηκε κατά την είσοδο του Νεϊμάρ στον αγώνα, με τον Βραζιλιάνο σούπερ σταρ όμως να μην βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Πέδρο στο 73'.

Μια ανάσα από το να γκελάρει στην πρεμιέρα βρέθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, που κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μπέτις με 2-1 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου".

Οι "μερένγκες" δέχθηκαν γκολ στο 14' από τον Μολίνα, αλλά ο Μπενζεμά ισοφάρισε στο 26ο λεπτό, για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 86' ο νεοαποκτηθείς Ίσκο, που άρχισε ήδη να κερδίζει συμπάθειες μετά το πρώτο του γκολ με τη λευκή φανέλα.

Με τον Ντιέγκο Κόστα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής με δύο γκολ και τον Κριστιάν Ροντρίγκες να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα με 3-1 από το "Σάντσεθ Πιθχουάν", στο μίνι ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής. Για τη Σεβίλλη είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Περότι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλδές, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι, Φάμπρεγας, Σάντσες (64' Νεϊμάρ), Πέδρο (76' Τέγιο), Μέσι (71' Ινιέστα)

ΛΕΒΑΝΤΕ: Νάβας, Λόπεθ, Ναβάρο, Ρόδας, Χουανφράν, Σιμάο (46' Παγιαρδό), Πίντο (46' Ελ Αντουά), Τσουμέτρα, Ελ Ζαρ (64' Ίβανσιτς), Γκαρθία, Μπαράλ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Λόπεθ, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κεντίρα (55' Καζεμίρο), Ίσκο, Εζίλ (69' Ντι Μαρία), Μπενζεμά (81' Μοράτα), Ρονάλντο

ΜΠΕΤΙΣ: Άντερσεν, Τσίκα, Περκίς, Παουλάο, Νάτσο, Ματίγια, Ιγκιέμπορ, Χουανφράν (69' Βαδίγιο), Βερδού (79' Ροντρίγκες), Μαμπουατί (62' Χουάν Κάρλος), Μολίνα

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Φερνάντες, Μπερτράν, Αρίμπας, Λοτιές, Οριόλ, Λοέ (46' Οϊέρ), Πουνιάλ, Αρμεντέρος, Θεχούδο (46' Σίσι), Ντε λας Κουέβας, Νούνιες (66' Ριέρα)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρομπέρτο, Νιόμ, Μουρίγιο, Ντιακατέ, Ανγκούλο, Γιεμπντά, Ιτούρα, Πίτι (88' Ρίκο), Μπραϊμί (86' Φατό), Μπενίτεθ (78' Γκαρθία), Ελ-Αραμπί

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Κόκε, Φάσιο, Παρέχα (46' Κοντογκμπιά), Μορένο, Ιμπόρα (63' Πουέρτο), Ράκιτιτς, Μαρίν, Βιτόλο, Περότι, Μπάκα (73' Γκαμεϊρό)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Λουίς, Κόκε (81' Ροντρίγκες), Σουάρεθ, Γκάμπι, Τουράν (59' Τόρες), Βίγια (70' Μπαπτιστάο), Κόστα

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 17/08

Ρεάλ Σοθιεδάδ - Χετάφε 2-0 (42' Βέλα, 70' Σεφέροβιτς)

Βαγιαδολίδ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2 (31' Έμπερτ / 28' Σουσαέτα, 50' Μουνιαΐν)

Βαλένθια - Μάλαγα 1-0 (65' Κόστα)

Κυριακή 18/08

Μπαρτσελόνα - Λεβάντε 7-0 (3' Σάντσες, 12', 42' πέν. Μέσι, 23' Άλβες, 26', 73' Πέδρο, 45' Τσάβι)

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπέτις 2-1 (26' Μπενζεμά, 86' Ίσκο / 14' Μολίνα)

Οσασούνα - Γρανάδα 1-2 (58' Πουνιάλ / 38' Ελ-Αραμπί, 45' Γιεμπντά)

Σεβίλλη - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (37' Περότι / 35', 79' Κόστα, 90'+2 Ροντρίγκες)