LA LIGA

Γρανάδα - Ατλέτικο 1-2: Ένα ακόμα βήμα τίτλου για τους ροχιμπλάνκος

Οι παίκτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν γκολ τους κόντρα στην Θέλτα για την La Liga Ⓒ 2021 JOSE BRETON/ASSOCIATED PRESS

Η πρωτοπόρος Ατλέτικο πέρασε νικηφόρα και από το "Λος Κάρμενες" επικρατώντας 2-1 της Γρανάδα και έκανε ένα ακόμα πολύ σημαντικό βήμα για την επιστροφή στον θρόνο του ισπανικού ποδοσφαίρου μετά από επτά χρόνια (VIDEOS).

Ούτε τα αμέτρητα αγωνιστικά προβλήματα φαίνεται πως αρκούν για να κάμψουν το σθένος του παικτών του Σιμεόνε και να τους φράξουν το δρόμο προς τον τίτλο της La Liga.

Παρά το γεγονός πως η Ατλέτικο αγωνίστηκε στο "Λος Κάρμενες" με ελάχιστες λύσεις πίσω από τη βασική ενδεκάδα ελέω των κρουσμάτων κορονοϊού που την έχουν χτυπήσει τα τελευταία 24ωρα, μπόρεσε να πάρει το τρίποντο κόντρα στην σκληροτράχηλη Γρανάδα και να ξεφύγει 8 πόντους από την Ρεάλ (έχοντας και ματς λιγότερο) και 11 από την Μπαρτσελόνα.

Ουσιαστικά, όλα τα λεφτά στο ματς ήταν ένα 15λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, με τους ροχιμπλάνκος να παίρνουν δύο φορές το προβάδισμα και τελικά να κρατούν το τρίποντο. Στο 63' ο Γιορέντε τούς έβαλε μπροστά στο σκορ, τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 1-1 με σουτ του Ερέρα μέσα από την περιοχή (η μπάλα κόντραρε και δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Όμπλακ), για να γραφτεί το τελικό 2-1 για τους Μαδριλένους στο 7'.

Ο Βρσάλικο πέρασε κάθετη πάσα για τον Γιορέντε που κέρδισε τις κόντρες και τροφοδότησε τον Κορέα, εκείνος έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, για να καταλήξει στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Σίλβα, Φουλκιέρ (79' Κίνα), Ντουάρτε, Σάντσες, Βαγέχο, Νέβα, Ματσίς (79' Σόρο), Ετέκι (58' Ερέρα), Μοντόρο (69' Γκοναλόν), Κένεντι (69' Πουέρτας), Μολίνα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Κοντογκμπιά (46' Βρσάλικο), Γιορέντε, Κόκε, Καράσκο, Νίγκεθ, Κορέα, Σουάρες