PREMIER LEAGUE

Γουλβς - Τσέλσι 2-1: Λεμινά και Ντόχερτι ξέραναν τους μπλε

Ο Λεμινά πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Τσέλσι
Ο Λεμινά πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Τσέλσι © 2023 RUI VIEIRA / AP IMAGES

Η Γουλβς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Τσέλσι, της οποίας και επικράτησε στο Μολινό 2-1, με το γκολ του Ενκουνκού να μην είναι αρκετό στο 90+6' για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Η Γουλβς επιβλήθηκε 2-1 της Τσέλσι στο Μολινό σ' ένα ματς που πήρε "φωτιά" στις καθυστερήσεις, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Premier League. Τα γκολ των Λεμινά και Ντόχερτι χάρισαν τη νίκη στους "λύκους", με τον Ενκουνκού να μειώνει.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στους Λονδρέζους, ο Στέρλιγνκ έκλεψε την μπάλα από τον Γκόμες λίγο έξω από την περιοχή, βγήκε σε τετ α τετ με τον Σα, αλλά την έστειλε πάνω στον Πορτογάλο τερματοφύλακα που απέκρουσε με το πόδι.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από στημένη φάση στο 51', με τον Λεμινά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μετά το κόρνερ του Σαράμπια, ενώ νωρίτερα, στο 48', έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα.

Από τη σέντρα του Γκόμες, ο Τότι έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Πέτροβιτς απέκρουσε δύσκολα με τα χέρια. Στο 54' οι λύκοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Χουάνγκ στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην δείχνει όμως, παράβαση.

Φωτιά πήρε το ματς στις καθυστερήσεις, όταν και μπήκαν δύο γκολ. Στο 90+3' ο Ντόχερτι που ήρθε από τον πάγκο στο 86' σκόραρε για το 2-0 της Γουλβς, και τρία λεπτά μετά ο Ενκουνκού από σέντρα του Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στην εστία του Σα, μειώνοντας σε 2-1.

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Κλίμαν, Ντόσον (70' Μπουένο), Γκόμες, Σεμέδο, Λεμινά, Γκόμες, Αϊτ-Νούρι (86' Μπουένο), Τσαν, Σαράμπια (75' Ντόιλ), Κούνια (86' Ντόχερτι).

ΤΣΕΛΣΙ: Πέτροβιτς, Γκούστο (80' Μπαντιασίλ), Ντισάστι, Τιάκο Σίλβα, Κόλγουιλ (80' Μάατσεν), Ογκοτσούβκου (59' Ενκουνκού), Γκάλαχερ, Στέρλινγκ, Πάλμερ, Τζάκσον (80' Μαντουέκε), Μπρόχα (59' Μούντρικ).