PREMIER LEAGUE

Γουλβς - Άρσεναλ 0-2: Πέρασε στην κορυφή κι έριξε το μπαλάκι στη Μάντσεστερ Σίτι

Ο Λεάντρο Τροσάρ της Άρσεναλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γουλβς για την Premier League 2023-2024 στο "Μόλινιου", Γουλβερχάμπτον | Σάββατο 20 Απριλίου 2024 © 2024/RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Άρσεναλ άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από το Champions League και με το 2-0 επί της Γουλβς πάτησε στην κορυφή της Premier League, με αγώνα περισσότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Άρσεναλ συνέρχεται από τον αποκλεισμό της στο Champions League και με το 2-0 στο "Μόλινιου" επί της Γουλβς για την 34η αγωνιστική πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Οι "κανονιέρηδες" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, ακόμα κι αν οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν δοκάρι στο 1ο μέρος. Οι ευκαιρίες ήταν με το μέρος των παικτών του Μίκελ Αρτέτα και στο 45' ο Λεάντρο Τροσάρ σκόραρε για 9η φορά στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας την κορυφαία ατομική επίδοσή του.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμα πιο επιθετικοί και δέχθηκαν ελάχιστους κινδύνους από τους "λύκους". Οι αλλεπάλληλες τελικές δεν κατέληξαν σε νέο τέρμα, μέχρι τις καθυστερήσεις, όταν ο Μάρτιν Έντεγκαρντ έγραψε το 2-0 για να πετάξει το μπαλάκι στη Μάντσεστερ Σίτι, που πλέον φιγουράρει στη 2η θέση με αγώνα λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Λούτον - Μπρέντφορντ 1-5 (90+2' Μπέρι / 24', 45+1' Γουισά, 62' Πίνοκ, 64' Λιούις-Πότερ, 86' Σάντε)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μπέρνλι 1-4 (52' Αμέρ / 38' Μπρουν Λάρσεν, 40' Ασινιόν, 57' Φόστερ, 71' Γκούντμουντσον)
  • Γουλβς - Άρσεναλ 0-2 (45' Τροσάρ, 90+5' Έντεγκαρντ)
  • 21/04 15:30 Έβερτον - Νότιγχαμ
  • 21/04 17:00 Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ
  • 21/04 17:00 Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ
  • 21/04 18:30 Φούλαμ - Λίβερπουλ
  • 14/05 22:00 Τότεναμ - Μάντσεστερ Σίτι
  • 15/05 21:45 Μπράιτον - Τσέλσι
  • 15/05 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ