PREMIER LEAGUE

Γουέστ Μπρομ - Κρίσταλ Πάλας 1-5: Λονδρέζικο πάρτι στο Χόθορνς

Ο Βιλφρίντ Ζαχά πανηγυρίζει γκολ του  με τη φανέλα της Κρίσταλ Πάλας κόντρα στην Γουέστ Μπρομ για την Premier League
Ο Βιλφρίντ Ζαχά πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Κρίσταλ Πάλας κόντρα στην Γουέστ Μπρομ για την Premier League AP PHOTO/RUI VIEIRA, POOL

H Κρίσταλ Πάλας βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε 14 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξε το δρόμο για να πανηγυρίσει μία επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Γουέστ Μπρομ (VIDEOS).

Η Τσέλσι δέχτηκε τρία γκολ από την Γουέστ Μπρομ στο πρώτο ημίωρο και άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο σπίτι των "μπάγκις" και η Τότεναμ χρειάστηκε ένα γκολ του Χάρι Κέιν στο φινάλε για να αποδράσει με το τρίποντο, όμως μία άλλη Λονδρέζα, έκανε περίπατο το απόγευμα της Κυριακής στο "Χόθορνς" για την 11η αγωνιστική της Premier League.

Αυτή είναι η Κρίσταλ Πάλας, με την ομάδα του Ρόι Χόντσον να εκμεταλλεύεται απόλυτα το γεγονός πως εκείνη του Μπίλιτς έμεινε με 10 παίκτες από το 34' λόγω αποβολής του Περέιρα (1-1 το σκορ εκείνη τη στιγμή) και να την συντρίβει στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ζαχά και Μπεντεκέ να πετυχαίνουν από δύο γκολ έκαστος και να διαμορφώνουν το τελικό 5-1.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι "αετοί" πέτυχαν πέντε γκολ σε εκτός έδρας παιχνίδι τους στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας σε σύνολο 404 αγώνων, με τον Μπεντεκέ να φτάνει μάλιστα τα 27 με κεφαλιά από τη σεζόν 2012-13 και μετά (μόνο ο Ζιρού έχει περισσότερα με το κεφάλι, 31).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 11ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 5 Δεκεμβρίου

Μπέρνλι - Έβερτον 1-1 (3' Μπρέιντι / 45+3' Κάλβερτ-Λιούιν)

Μάντσεστερ Σίτι - Φούλαμ 2-0 (5' Στέρλινγκ, 26' πεν Ντε Μπράινε)

Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (38' Σούτσεκ / 65' Πογκμπά, 68' Γκρίνγουντ, 78' Ράσφορντ)

Τσέλσι - Λιντς 3-1 (27' Ζιρού, 61' Ζουμά, 90+3' Πούλισιτς / 4' Μπάμφορντ)

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου

Γουέστ Μπρομ - Κρίσταλ Πάλας 1-5 (30' Γκάλαχερ / 8' αυτ. Φέρλονγκ, 55' 68' Ζαχά, 59' 82' Μπεντεκέ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λέστερ (16:15)

Τότεναμ - Άρσεναλ (18:30)

Λίβερπουλ - Γουλβς (21:15)