PREMIER LEAGUE

Γουέστ Χαμ - Μπρέντφορντ 4-2: Ο Μπόουεν "σφυροκόπησε" με χατ τρικ τις "μέλισσες"

Ο Τζάροντ Μπόουεν μετά το γκολ του κόντρα στην Τότεναμ @2023 AP IMAGES/KIN CHEUNG

Με τον Τζάροντ Μπόουεν να πετυχαίνει χατ τρικ και τον Έμερσον Παλμιέρι να σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ εκτός περιοχής, η Γουέστ Χαμ επιβλήθηκε με 4-2 της Μπρέντφορντ και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας της Premier League.

Η Γουέστ Χαμ με τον Ντίνο Μαυροπάνο να βρίσκεται στο βασικό σχήμα και να έχει εξαιρετική απόδοση, επιβλήθηκε με 4-2 της Μπρέντφορντ και ανέβηκε στην 8η θέση της Premier League με 39 βαθμούς, πέντε μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τζάροντ Μπόουεν, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε τα "σφυριά" στην 11η νίκη της σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα η Μπρέντφορντ, παρέμεινε στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 πόντους μετά από 26 αγωνιστικές, μόλις πέντε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Γουέστ Χαμ, η οποία βρήκε σε διάστημα δύο λεπτών δύο γκολ με τον Τζάροντ Μπόουεν.

Ο Άγγλος που είχε σιγήσει για τρία διαδοχικά ματς στην Premier League σκόραρε αρχικά στο 5' με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Έμερσον Παλμιέρι, ενώ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στα "σφυριά" στο 7' μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Ντέιβιντ Μόγιες και πλασέ από κοντινή απόσταση.

Η Μπρέντφορντ δεν έμεινε άπραγη και μόλις έξι λεπτά αργότερα μείωσε με τον Νιλ Μοπέ στο πρώτο σουτ που επιχείρησαν οι "μέλισσες" στην εστία του Αρεολά.

Ο Γάλλος επιθετικός κινήθηκε έξυπνα στην περιοχή της Γουέστ Χαμ, ο Μαυροπάνος τον έχασε από την επίβλεψή του και ο 27χρονος βρήκε δίχτυα για έκτη φορά στη φετινή Premier League.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια δεν άλλαξε κάτι, η Μπρέντφορντ είχε την κατοχή της μπάλας, με τη Γουέστ Χαμ να είναι αυτή που ήταν πιο απειλητική, τελειώνοντας το πρώτο 45λεπτο με 13 σουτ έναντι δύο της αντιπάλου της.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σκληρό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές και την πρώτη αξιόλογη φάση να είναι από την πλευρά της Μπρέντφορντ στο 57', με το σουτ του Λιούις-Πότερ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της Γουέστ Χαμ να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αρεολά και να καταλήγει σε κόρνερ.

Αυτό ήταν και το turning point του αγώνα, καθώς τα "σφυριά" έξι λεπτά αργότερα σκόραραν με τον Μπόουεν, που με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή πέτυχε χατ τρικ στο 63' και έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα στην ομάδα του.

Ο Έμερσον Παλμιέρι από δημιουργός στο 2-1 έγινε εκτελεστής στο 69', καθώς με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή της Μπρέντφορντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, κλειδώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Το μόνο που κατάφεραν οι "μέλισσες" μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης ήταν να μειώσουν με τετ α τετ του Γιοάν Γουισάν οκτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών, σε μία φάση που ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ.

• ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Κουφάλ, Ζούμα, Μαυροπάνος, Παλμιέρι, Σούτσεκ, Άλβαρες, Πακετά, Γουόρντ Πρόουζ, Κούντους, Μπόουεν
  • ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Ζάνκα, Αγιέρ, Μι, Λιούς-Πότερ, Ονιέκα, Νόργκααρντ, Γιένσεν, Ρεγκιλόν, Μοπέ, Τόνεϊ,

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Λίβερπουλ - Λούτον 4-1 (56' Φαν Ντάικ, 58' Χάκπο, 71' Ντίας, 90' Έλιοτ / 12' Ογκμπένε)
  • Τσέλσι - Τότεναμ αναβλήθηκε
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 3-0 (68' Ρίτσαρντς, 71' Αγιού, 79' Ματετά)
  • Άστον Βίλα - Νότιγχαμ 4-2 (4' Ουότκινς, 29'39' Λουίζ, Μπέιλι 61' / 45' Ματετά, 48' Γκιμπς-Γουάιτ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 1-2 (89' Μαγκουάιρ / 90+7' Ιβόμπι, 65' Μπάσεϊ)
  • Μπράιτον - Έβερτον 1-1 (90+5' Ντανκ / 73' Μπράθγουεϊτ)
  • Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (24' Φόντεν)
  • Άρσεναλ - Νιούκαστλ 4-0 (18' Μπότμαν αυτ. , 24' Χάβερτς, 65' Σακά, 69' Κίβιορ)
  • Γουλβς - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (30' Σαράμπια)
  • Γουέστ Χαμ - Μπρέντφορντ 4-2 (5',7',69' Μπόουεν, 63' Έμερσον Παλμιέρι/ 13 Μοπέ, 82' Γουισάν)